2.877 gösterim
77,76 viral puan

Bakan Yıldız’a enerji brifingi!

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, çeşitli temaslar için Kocaeli’ye gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin enerji faaliyetlerini aktaran bir brifing verdi.!
ihabotihabot 16.11.2014 saat 13:12
 1. Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli’deki kesintisiz ve sürdürülebilir enerji konusunda Bakan Yıldız’a taleplerini de iletti. Kocaeli’ndeki tüm enerji faaliyetlerini çok değerli ve önemli bulduğunu belirten Bakan Yıldız projelerle yakından ilgilendi. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker ve AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mahmut Civelek’in katıldığı sunumda İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, KOTO, KSO ve OSB başkanları ile SEDAŞ, TEİAŞ, BOTAŞ yetkilileri de yer aldı.

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak alternatif enerji kaynaklarına yöneldiklerini belirten Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, “Güneş, rüzgar, su ve biyogaz gibi alternatif enerji kaynakları belediyemizce kullanılmaktadır. Ayrıca elektrikli otomobil doğalgazlı otobüs ve özellikle de tasarruf konusu belediyemizin enerji konusundaki en önemli maddelerindendir” dedi.

  Kocaeli’nin bünyesinde ‘Enerji Ve Aydınlatma Müdürlüğü’ birimi, ilk kuran belediye olduğunu belirten Başkan Karaosmanoğlu, “Müdürlüğümüz gelişen teknolojiye göre yeni uygulamaların şehrimize kazandırılması, enerji verimliliği, yenilenebilir kaynakların kamu alanlarında kullanılması, mevcut ekipmanın bakım ve işletmesinin takibi, enerji tüketiminin kontrol altında alınması ve genel aydınlatmanın takibini yapmaktadır” diye konuştu.
  Başkan Karaosmanoğlu, “Belediyemiz şehrin çeşitli bölgelerinde yenilenebilir enerji kaynakları kullanılıyor. Ayrıca arıtma tesislerinde güneş enerjisi kullanımı planlanıyor. İZAYDAŞ bünyesinde tehlikeli atık yakılarak yıllık 15.milyon kWh enerji üretiyor. 2012 yılı sonunda devreye alınan biyogaz tesisinde park-bahçe atıkları gibi organik atıklardan enerji üretiliyor. Yıllık 500 bin kWh enerji yanında kompost gübre de üretiliyor.
  Evsel atık düzenli depolama alanlarında oluşan metan gazından (çöp gazı) enerji üretim tesisi 2012 yılında devreye aldık. Burada yıllık 30 milyon kWh enerji üretilmekte ve YEK kapsamında satılmakta” ifadelerini kullandı.

  HES’lerle enerji kaynaklarını çoğaltmayı hedeflediklerini söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, “Şehrimize su sağlayan Yuvacık Barajı ile arıtma tesisi arasındaki kot farkından yararlanılarak enerji üretmek için bir ‘kanal tipi hidroelektrik santrali’ kuruyoruz. Yıllık 14 milyon kWh civarında elektrik üretmesi hedeflenen bu yatırımın imalatı son aşamaya geldi. DSİ izinleri sonrası lisans alınıp devreye alınacak. İSU tarafından yapılan Namazgah Barajı ve çeşitli boru hatlarında 7 adet HES planladık” şeklinde konuştu.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 3 gösterim
 • Toplam Seed: 37 gösterim
 • Toplam Direkt: 2.837 gösterim
 • Viral Puan: 77,76