3.601 gösterim
61,03 viral puan

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi hocaları, öğrencilere İstanbul'daki üniversite hayatını anlattı!

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kaan Ökten ile Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hakkı Özhan, Hacı Sabancı Anadolu Lisesi son sınıf öğrencilerine, İstanbul'da yükseköğretimi anlattılar. !
ihabotihabot 18.11.2014 saat 16:50
 1. Hacı Sabancı Anadolu Lisesi'nin konferans salonunda yapılan konferansta, Dekan Prof. Dr. Kaan Ökten daha çok eğitimin yanında sosyal yaşamla ilgili bilgiler verdi. Yardımcı Doç. Dr. Hakkı Özhan ise mühendislik ve mimarlık üzerine konuştu.

  Her öğrencinin sevdiği bölümleri seçmesini isteyen Yrd. Doç. Dr. Hakkın Özhan, "Başarıdaki en büyük şart sevdiğiniz, istediğiniz, rahat olarak yapabileceğiniz bir işte çalışmak. Emin olun bu şekilde başladığınızda bir şekilde istediğiniz güzel yerlere geleceksiniz. Üniversite hayatınızdan sonra sizlere uygun olan işlere yöneldiğinizde bir şekilde bu şekillenecektir. Bizim okulumuzda 7 fakülte bulunmakta. Burs oranlarımızda gayet iyi seviyede. Biz birinci sınıfta özellikle alışma dönemi olduğu için temel dersleri veriyoruz. Çoğu öğrenci lise ile aynı gibi görüyor ancak o dersler aslında diğer derslere hazırlamak için veriliyor. Okulumuzda uygulama ağırlıklı derslere önem veriyoruz. Bu şekilde teoride öğrenilenleri öğrenciler laboratuvarlarda pratiğe dökebiliyor. Üniversite tabi sosyal hayatla ilgili bazı olgular getiriyor. Burada arkadaşlıklar ediniliyor, sosyal kulüplerde etkinliklere katılıyorsunuz. Şu anda okulumuzda 20-25 tane farklı kulüp var. 4 yıl önce eğitim ve öğretim vermeye başlayan okulumuz, halen başarılı bir şekilde eğitim ve öğretim vermeyi sürdürüyor" dedi.

  Prof. Dr. Kaan Ökten ise Mersin'de olmaktan çok mutlu olduklarını belirterek, "Çukurova Bölgesinin lise son öğrencilerine İstanbul'da üniversite hayatını tanıtmak, üniversitelik nedir, nasıl tercih yapılır, hangi alanlara dikkat etmek gerekir onları konuşmaya geldik. Üniversitemiz ve İstanbul'daki diğer üniversitelerin de öğrenim sistemlerini tanıtmak üzere buradayız. Çok başarılı öğrencilerle karşılaşıyoruz. Onların geleceğini şekillendirmek adına katkıda bulunmak istedik. O yüzden buradayız. Çokta ilgili öğrenciler. Çok güzel sorular soruyorlar. Pırlanta gibiler. Mutlu olarak döneceğiz İstanbul'a. İnşallah orada da sizlerle karşılaşacağız" diye konuştu.

  Her insanda bir şekilde kaygının oluştuğunu vurgulayan Ökten, "Bu dönem sizler için çok güzel bir dönem. Nasıl bir insan olmak isteyeceğinizin kararını vereceksiniz. O sınava oturacaksınız ve ne olacağınızı belirleyeceksiniz. Bunu iyi değerlendirin. Bu sizin hayatınıza yön verecektir. Bu imkan çok az sayıda elinize geçer. Sınavlardan sonra üniversite tanıtım günleri oluyor. Gidin okulları görün. Kantinin de oturun, öğrencilerle sohbet edin. Derslere girin, hocaların öğrencilere yaklaşımını görün. Üniversitenin sadece parasına, sadece ismine bakmayın. Arkadaşlarınızdan etkilenmeyin. O sınavda arkadaşınız sizin rakibimiz olacak. Siz fark yaratın ve iyi bir bölüme gidin" ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Ökten ve Özhan, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

  KORAY ÜNLÜ

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 2 gösterim
 • Twitter: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 16 gösterim
 • Toplam Seed: 59 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.526 gösterim
 • Viral Puan: 61,03