3.726 gösterim
43,84 viral puan

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmen maaşlarına ilişkin olarak, “15 yıllık deneyimli bir öğretmenin ücreti OECD ortalaması 39 bin ABD Doları, Türkiye ortalaması 26 bin ABD Doları” dedi.!
ihabotihabot 21.11.2014 saat 22:40
  1. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşüldü. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, milletvekillerinin sorularını cevapladı. Avcı, öğretmen atamalarına ilişkin olarak, "Yüzde 72’sini doğu ve güneydoğudaki 23 ile atadık. Böylelikle burada norm kadro doluluk oranımız Türkiye ortalamasının üzerine çıktı. Her branşta Türkiye genelinde ne kadar açığız var, toplam öğretmen açığımız nedir? Bunun yüzde 4’ü kimya öğretmeni ise, 40 bin öğretmen kadrosunun yüzde 4’ünü ayırdı” ifadelerini kullandı.

    Avcı, öğretmen maaşlarına ilişkin, “OECD 2014 raporuna göre öğretmenler uluslararası standartlarına göre düşük maaş alıyorlar. Ancak Türkiye ortalamasına göre oldukça iyi olarak değerlendirilmektedir. Aynı rapora göre 15 yıllık deneyimli bir öğretmenin ücreti OECD ortalaması 39 bin ABD Doları, Türkiye ortalaması 26 bin ABD Doları. Türkiye ortalamasına göre, asgari eğitime sahip bir ilkokul öğretmeninin maaşı tam zamanlı tam yıl çalışan yüksek öğretim derecesine sahip 25- 64 yaş diğer çalışanlara göre yüzde 9 daha fazla. Ortaokul öğretmenleri ise yaş gruplarına göre üniversite öğretimine sahip olanlara göre yüzde 13 daha fazla kazanıyor” dedi.
  • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
  • Facebook: 1 gösterim

  • Toplam Viral: 9 gösterim
  • Toplam Seed: 85 gösterim
  • Toplam Direkt: 3.632 gösterim
  • Viral Puan: 43,84