5.053 gösterim
43,56 viral puan

Kar yağışı vatandaşları hazırlıksız yakaladı!!

Türkiye bu sabah güne kar yağışı ile başladı.Yurdu etkisi altına kar yağışı bazı illerimizde hayatı olumsuz etkilerken vatandaşlar hazırlıksız yakalandı.!
ihabotihabot 22.11.2014 saat 10:08
 1. Nevşehir’e mevsimin ilk karı yağdı. Sabah saatlerinde şiddetini arttıran kar yağışı ile birlikte hava sıcaklığı sıfır dereceye kadar düştü.

  Nevşehir şehir merkezinde gece boyu karla karışık yağmur etkili olurken sabah saatlerinde ise yerini kar yağışına bıraktı. Kar yağışının etkisini arttırmasıyla birlikte beyaza bürünen parklardaki çiçekler ilginç görüntülerin oluşmasına neden oldu.

  Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, kar yağışının Pazartesi gününe kadar etkili olacak.

  KASTAMONU'DA KAR YAĞIŞI

  Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden olan Ilgaz Dağı’nda etkili olan kar yağışı nedeniyle sürücüler, zor anlar yaşadı.

  Ilgaz Dağı’nda dün akşam saatlerinden şiddetini artıran ve gece boyunca devam eden kar yağışı, yüksek kesimlerde etkisini giderek hissettirdi. Oteller bölgesi ve kayak pistlerinde kar kalınlığı giderek yükselirken, yüksek kesimlerde ise, kar kalınlığı 10 santimetreyi geçti. Hava sıcaklığı, gece eksi 2 dereceye kadar düşerken, gündüz ise 2 derece olarak ölçüldü.

  Kar yağışı sonrası Kastamonu-Çankırı karayolunun Ilgaz Dağı’nda ulaşım güçleşti. Ulaşımı açık tutabilmek için Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü ekipleri, yollardaki önlemlerini arttırdı. Karayolları ekipleri, yollarda kar küreme çalışmalarını aralıksız sürdürürken, TIR’ların yanı sıra çok sayıda araç sürücüsü, Ilgaz Dağı’ndan geçerken zor anlar yaşıyor. Bazı araç sürücüleri ise, zincir takmak zorunda kaldı.
  Hazırlıksız yola çıkan araç sürücüleri, kar nedeniyle yolda mahsur kalırken, araçların imdadına ise, traktör ve greyderler yetişti. Bazı araçlara zincir takmaları konusunda yardımcı olan ekipler, ayrıca yolda kalan TIR ve kamyonları da çekti.

  Meteoroloji Müdürlüğünün uyarılarına rağmen kar yağışını dikkate almayan sürücüler, kar engeline takılarak, saatlerce yardım gelmesini bekledi. Trafiği açık tutabilmek için Karayolları 15. Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler, gece boyunca kar kürüme ve tuzlama çalışması yaptı.

  Kastamonu’dan yüklediği suntaları Kayseri’ye götürmek için yola çıktığını belirten TIR şoförü Ömer Ünal, kar yağışı nedeniyle yolda mahsur kaldığını söyledi. Karayollarına aradığını fakat yaklaşık bir saatlik zamandır kurtarılmayı beklediğini ifade eden Ünal, ayrıca yolun içerisinde trafiği de tehlikeye düşürmesine rağmen henüz yardımın gelmediğini kaydetti. Şehir merkezinde kar yağışının olmadığını anlatan Ünal, “Ilgaz Dağında kar yağışının olduğunu bilseydim zaten yola çıkmazdım. Ama yolu yarıladım. Artık geride dönemem. Bir şekilde Ilgaz Dağını aşacağım” dedi.

  Kastamonu’dan yükledikleri suntayı Kayseri’ye götürmek için yola çıktığını anlatan diğer TIR sürücüsü, kar yağışına hazırlıksız yakalandığını ve kurtarılmak için Karayolları ekiplerini beklediğini belirtti.

  MERT ÖZPAMUK -VEDAT YUNUS İKİZOĞLU
   

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 3 gösterim

 • Toplam Viral: 10 gösterim
 • Toplam Seed: 116 gösterim
 • Toplam Direkt: 4.927 gösterim
 • Viral Puan: 43,56