32.434 gösterim
4,76 viral puan

Yandex Türkiye'de 1 Mayıs'ta 600 Kişinin İşten Atılması Süreci İle İlgili 11 Bilgi

Yandex Türkiye, 1 Mayıs tarihi itibari ile "content assessor" olarak çalışan yaklaşık 600 kişinin işine son vermiş durumda. Bu gelişmenin arkasında yatan hikaye ise haberimizde.
dust 01.05.2015 saat 12:57
 1. 1. Content Assessor Nedir? Ne İş Yapar?

  Öncelikle "content assessor" ne yapar sorusuna basitçe cevap verecek olursak bu kişiler Yandex arama sonuçlarının iyileştirilmesi için web sayfalarını insan gözüyle inceleyerek son kullanıcılara daha anlamlı arama sonuçlarının sunulması için çalışırlar. Teknik ifade ile arama motorlarının kullanıcılara daha anlamlı sonuçlar sıralaması öğrenebilmesi için onları beslerler. Google, Bing gibi her arama motoru bu şekilde çalışmaktadır.
 2. 2. Ücretlendirmedeki Dalgalanma ve Sigorta Problemi

  Bu işte çalışan kişiler yaptıkları yani inceledikleri sayfa başına ücretlendirilirler. Örneğin; sayfa başına 0.01€ gibi. Haftalık ve aylık yapmaları gereken limitleri bulunmaktadır. Yaptığınız işleri denetleyen admin'ler de bu sistem üzerinden çalışmaktadır. Kısacası yaptıklarınız denetlenir ve belirli bir seviyeyi yakalamanız beklenir. Aldığımız bilgilere göre Yandex çalışanlarının ücretleri euro bazlı iken euro artışa geçince dolar kuruna geçilmiş. Dolar da artışa geçtikten sonra kuru sabitlemek adına ücret oranları daha da düşürülmüş. İşin diğer ilginç yanı ise sizi işe alan kurum Rusya merkezli ve Türkiye çalışanlarının sigortası da yok. Böylelikle Yandex Türkiye vergiden de muaf olmuş oluyor. son olarak belirtelim ki bir çalışan ayda ortalama 300$ dolar kazanıyor.
 3. 3. Toplu Çıkarmalardan Önce Yapılan Mobbing

  Aldığımız bilgilere göre toplu işten çıkarmalardan önce çalışanlarına belirli dönemlerde hem bu konu hem de başka konularda mobbing yapılmış olması da söz konusu. Belirli zamanlarda motivasyonu düşüren, "yapamıyorsan gidersin" , şartları daha da zorlaştırıyoruz gibi çalışanlara mail atıldığı da bir gerçek.
 4. 4. Birgün Öncesinden İşten Çıkarılacaksınız Bilgilendirilmesi! Gergin Bekleyiş...

  Yandex Türkiye'de assessor olarak çalışanların kişi sayısının 750 civarında olduğu belirtilliyor. Nasıl çıkarıldılar? Bu arkadaşlara bir gece öncesinden Rusya merkezden bir bilgilendirme mail'i atılmış. Buna göre yarın bir mail alırsanız atıldınız almadıysanız atılmadınız.
 5. 5. Ücretleri de Düşürüyoruz!

  Çalışmaya devam edenler içinse şartlar daha da zorlaştırılmış görünüyor. Dolar artışıyla kazançlar daha da kısılmış.
 6. 6. Belirsiz Atılma Kriterleri

  Alınan bilgiye göre atılma kriterleri de bulanık gözüküyor. Yandex tarafından istatiksel bir çalışma yapıldığı söyleniyor; fakat çalışanlardan alınan bilgiye göre iyi durumda olan hiç ceza puanı almamış ve birçok çalışandan çok daha iyi durumda olan kişiler de atılmış durumda.
 7. 7. Atılanlara Önerilen Komik Bir İş Teklifi

  İşten kovulan çalışanlara da sanıyoruz ki motivasyonları arttırmak için komik bir teklifi de yapılmış. Yandex'in Toloka diye bir servisi bulunmakta ve isteyen herkes bu sistem üzerinden kriter aranmaksızın çalışabiliyor. Herhangi bir kriter aranmadığı için de ücretleri çok çok düşük durumda. İşten çıkarılanlar kendilerine yapılan bu davranıştan sonra nasıl bu firmaya tekrar hizmet edebilir merak konusu.
 8. 8. Çalışanların Hepsi En İyi Üniversitelerde Okuyan veya Mezun Olmuş Kişiler

  İşin en önemli noktalarından birisi de bu. Assessor'lar internet üzerinden çalışıyorlar; ama alınanların belirli kriterlere sahip olması gerekiyor. Öncelikle İngilizceniz çok iyi olmak zorunda. Çalışanların çoğunlu Boğaziçi, Odtü, ITÜ gibi okullarda öğrenci veya mezun.
 9. 9. 1 Mayıs'da Anlamlı Bir Strateji

  Yandex bu bağlamda 1 Mayıs gibi anlamlı bir günde başarısız bir stratejiye imza atmış gibi gözüküyor.
 10. 10. Çalışanlar Şimdi Ne Yapacaklar?

  Birçoğu öğrenci olan çalışanların ne yapacağı da merak konusu? Çünkü birçoğu eğitim masraflarını bu şekilde karşılıyordu ve birtakım planları söz konusuydu. Şimdilik sosyal medyadan seslerini duyurmaktan başka yapabilecekleri yok.
 11. 11. Yandex'in Türkiye'deki Faaliyetleri Son mu Buluyor?

  Gördüğümüz kadarı ile Yandex Türkiye, Türkiye'de küçülmeye gidiyor.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 6.286 gösterim
 • Twitter: 567 gösterim

 • Toplam Viral: 7.545 gösterim
 • Toplam Seed: 6.807 gösterim
 • Toplam Direkt: 18.082 gösterim
 • Viral Puan: 4,76