12.999 gösterim
2,88 viral puan

Dudak Uçuklatan Fiyatlarıyla Yok Artık Diyeceğiniz Yemekler...

Dünyanın En Pahalı 15 Yiyeceği
zekakupu 17.09.2015 saat 16:48
 1. 1.

  Matsutake Mantarı Mantarların kralı olarak anılan bu mantarın yalnızca bir tanesi 95 dolar ile 950 dolar arasında değişiyor. Bizim pazarlarda satılan mantarlardan farkı ne derseniz, bu mantarlar çok zor şartlar altında yetiştiriliyormuş ve bunun toplandığı yerden tekrar mantar çıkmıyormuş. Yani bulunmaz olan Hint kumaşı değil, matsutake mantarı.
 2. 2.

  Samundari Khazana Deniz ürünleri seven kişilere hitap eden bu yemeği sadece Londra’daki Bombay Brasserie’de yiyebilirsiniz. İçerisinde ıstakoz, havyar ve deniz salyangozu bulunuyor. Fiyatı ise tam tamına 3200 dolar. Ne yapmışlar altın mı kondurmuşlar içine derseniz, evet kondurmuşlar. İçerisinde yenilebilir altın da bulunuyor.
 3. 3.

  Densuke Karpuzu Dünyada sadece Japonya’nın Hokkaido adasında yetişen bu siyah karpuzlar yılda sadece 10.000 adet üretiliyor. Diğer karpuzlardan farkı ise lezzeti. İnanılmaz derecede sulu ve lezzetli olan bu karpuzun fiyatı ise 6300 dolar.
 4. 4.

  The Golden Opulence Sundae Dünyanın en pahalı tatlısı olarak Guinnes Rekorlar Kitabı’na adını yazdıran bu tatlı Manhattan’da Serendipity 3’te 1000 dolara satılıyor. İçeriğinde Madagaskar vanilyası, 5 top Tahiti vanilya soyası dondurması, dünyanın en pahalı çikolatası olan Amedei Porceleana bulunuyor. Ama sanıyorum bu 1000 doları bu malzemelerle karşılayamayıp bir de tepesine 24 karatlık altın kondurmuşlar.
 5. 5.

  Kobe Sığır Eti Japonya’da Wagyu sığırlarından elde edilen bu etin özelliği dünyanın en yağlı eti olması, ki bilirsiniz ete lezzet veren şey yağıdır. Peki nasıl bu kadar yağlı? Şöyle ki, bu sığırlar devamlı hareketsiz tutuluyor ve özel bir birayla besleniyor. Aynı zamanda yağın sığırın vücuduna eşit bir şekilde yayılabilmesi için masaj yapılıyor ve bu da bu sığırların etini dünyanın en pahalı eti yapıyor. Kilosu 1000 dolar ve 1500 dolar arasında değişiyor.
 6. 6.

  Knipschildt Chocolatier Peki neden bu kadar pahalı? Çünkü bu truf çikolatalar Valrhona kakaosu içeriyor. Olur da almak isterseniz ön sipariş vermeyi unutmayın.
 7. 7.

  Essen Sandviçi Alt tarafı bir sandviç deyip geçmeyin bu sandviç tam tamına 200 dolar! İçerisinde normal sandviçler gibi jambon, yumurta falan bulunuyor. Ama onu asıl pahalı yapan şey içerisindeki trüf mantarı. Çünkü bu mantar türü oldukça pahalı.
 8. 8.

  Yubari Kavunu Uçuk fiyatlara sahip bir başka Japon meyvesi ise Yubari Kavunu. Volkanik tüf oranı yüksek toprakta yetiştiği için dünyanın en lezzetli ve sulu kavunu olan yubari kavununu 26.000 dolara kadar alıcı buluyor. Kavunun bir diğer özelliği ise kusursuz bir küre şekline sahip olması.
 9. 9.

  Elmas Havyar Beluga balığının yumurtasından elde edilen Elmas Havyarı fiyatıyla dudak uçuklatıyor. Yarım kilosu 8400 dolar ile 15500 dolar arasında değişiyor. Bu havyarı özgün yapan ürediği balık. Beluga balığı 120 milyon yıldır dünyada olsa da soyu tükenmek üzere ve daha çok da Hazar denizinde bulunuyor.
 10. 10.

  Beyaz Yer Mantarı Beyaz yer mantarı mantarların “kutsal kadehi” olarak anılıyor. Fiyatının pahalı olmasının nedeni yoğun tadı, aroması ve bulunmasının zorluğu. 1 kilosu 2720 dolar ve 8400 dolar arasında satılıyor. Mantar sadece İtalya ve Hırvatistan’ın belli bölgelerinde yetişiyor. Bugüne kadar satılan en pahalı mantar (330 000) olma özelliği de taşıyor aynı zamanda.
 11. 11.

  Kuş Kafesi Çorbası Dünyanın en nadir yemeklerinden olan kuş kafesi çorbası Çin’de yaklaşık 400 yıldır yapılıyor. İnsanların yiyebildiği en pahalı hayvansal gıda olarak dikkati çekiyor. Hong Kong’ta çorbanın kasesi 30 doları buluyor. Çorbanın kilosu 910 dolar ile 4535 dolar arasında değişiyor.
 12. 12.

  Evet yanlış duymadınız. Altın birçok yemekte kullanılarak tüketilebiliyor. Bir kil ‘yenebilir altın’ın değeri 33 000 ile 110 000 dolar arasında değişebiliyor. Altın bazı özel yiyeceklerde ‘yenebilir’dekorasyon malzemesi olarak da kullanılıyor.
 13. 13.

  Dünyanın en pahalı ve en “akıl almaz” kahvesi, Güneydoğu Asya ve Güney Çin’de yaşayan bir memeli olan Asya Palm Civet hayvanının dışkısından elde edilen Kopi Luwak, nam-ı diğer Civet Kahvesi.Kedi büyüklüğündeki hayvanın çiğnediği kahve çekirdekleri kısmen sindiriliyor ve dışkısından kahve elde ediliyor. Kahvenin 400 gramı 300 dolardan başlıyor.
 14. 14.

  Safran Hint baharatı olarak bilinen safran dünyanın en pahalı baharatıdır. Bunun sebebi ise yarım kilo safran baharatı elde edebilmek için 50 000 ile 75 000 safran çiçeğinin işlenmesidir. Baharatın kilosu 1000 dolar ile 10000 dolar arasında değişmektedir.
 15. 15.

  Durian Brunei, Malezya ve Endonezya yerelinde Durians olarak da adlandırılmaktadır. Meyvelerin kralı olarak anılan meyvenin iğrenç kokusu göz önüne alındığında, bu tabir oldukça ironik. Ancak kötü kokusuna rağmen tadı onu kesinlikle değerli kılıyor. Adedi başına da 200 dolar gibi bir bedelle satılmaktadır.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 2 gösterim
 • Twitter: 3 gösterim

 • Toplam Viral: 98 gösterim
 • Toplam Seed: 4.514 gösterim
 • Toplam Direkt: 8.387 gösterim
 • Viral Puan: 2,88