22.433 gösterim
6,64 viral puan

İşsizler Dikkat: İş Görüşmelerinde Mutlaka Sorulan 12 Soru

İş görüşmeleri, arayan gençlerin hayatlarında önemli bir yer tutuyor. Henüz öğrenci olanlar içinse bir süre sonra öyle olacak. Kimisi aradığı işi çabucak bulurken kimisi de uzun süre uğraşıyor. Ancak, sonuç ne olursa olsun, hangi işe başvurursan başvur sorular hemen hemen aynı. Bunların başlıcaları arasında da şunlar geliyor.
jakumetsu 23.09.2015 saat 09:19
 1. 1. "İçecek Bir Şey Alır mısınız?"

  Genelde uzmanlar bu teklifin reddedilmesi gerektiğini söylerler. Tabii ki, yanılıyorlar. Çay, kola, neskafe... Ne getirirlerse götürün. Zaten büyük ihtimal işe alınmayacaksınız, bari hararetiniz gitmiş olur.
 2. 2. "Takım Çalışmasında Üstlendiğiniz Rol Nedir?"

  Sanki maça çıkılacakmış, operasyona gidilecekmiş gibi sorulan soru. Tek cevabı var. "Liderim" demeniz gerekiyor. Lider olduğunuzu söylediniz mi, söylerken de yerinizde bir doğrulup göğsünüzü kabarttınız mı olay bitmiştir.
 3. 3. "5 Yıl Sonra Kendinizi Nerede Görüyorsunuz?"

  "Sizin yerinizde." derseniz olmaz. Müdür sizi rakip görüp işe almayabilir. "Para, pul, sosyal statü... Bunlar benim için önemli değil. Bir lokma, bir hırka yeter de artar bana." deyin. Ancak, tabii ki gerçek düşünceleriniz bunlar olmayacak. 5 yıl sonra deli gibi para kazanıp ortamlardan ortamlara akacağınızı hayal edeceksiniz.
 4. 4. "Esnek Çalışma Saatleri Sizin İçin Sorun Olur mu?"

  Meali, "Seni sabah 8'den akşam 11'e kadar çalıştıracam. Nihahaha!"dır. Çünkü, o esnek saatler nedense hep ileriye doğru esner. Hiç ufaldığı görülmemiştir. Bunu kabul edip etmemek size kalmış tabii. Kimisi çalışmayı deli gibi sever. Normaldir.
 5. 5. "Sizi Neden İşe Alalım? Farkınız Ne?"

  En kılişe sorulardan biridir. Hepimiz insanız, ne frakımız olacak k? Yine de işverene böyle dememek lazım tabii. "Ayağımda fazladan bir parmak var." veya "Dişlerimle sandalye kaldırabiliyorum." tarzı şeyler de demmemeli. Övün kendinizi. Ancak, çok fazla abartmadan. Bu sefer de kendini beğenmiş görünmeyin müstakbel patronlara.
 6. 6. "Yaptığınız Sporlar ve Hobileriniz Nelerdir?"

  Spor kısmına yazılanlar konusunda hepimiz bazen abartıya kaçabiliyoruz. Oralara rafting, bungee jumping, dağcılık falan yazmayın. İnanmıyorlar. Hele de asgari ücret veren bir işe başvurduysanız ve adres kısmınızda da pek de zengin olmayan bir muhitin ismi yazılıysa. Yürüyorum, koşuyorum, cumartesileri 9-10 halı sahaya gidiyorum deyin.
 7. 7. "Şirketimize Başvurmanızın Sebebi Nedir?"

  "Param pulum yok. İş arıyordum. İlanınızı gördüm, kısmet, belki ekmek çıkar dedim. Açım ulan aç!" tarzı cevaplar her ne kadar samimi ve gerçek olsa da işverenler tarafından pek tercih edilmez. Pohpohlayın şirketi. "Aman efendim siz şöyle büyüksünüz, siz böyle süpersiniz. Aslansınız, kaplansınız." deyin. En küçük işletmesinden en büyük holdingine kadar.
 8. 8. "Son İşinizden Neden Ayrıldınız?"

  Hiç de dürüst olmaya gerek yok bu konuda. "Şutladılar. K.çıma tekmeyi bastılar. Kovdular." derseniz baştan kaybedersiniz. "Vizyon farklılığı vardı." aramızda diyeceksiniz. "O şirkette kendime gelecek göremiyordum." diyeceksiniz. "Başarılarla dolu kariyerime rağmen sıkıldım. Farklı bir sektörde aynı başarıları tekrarlamak istiyorum." diyeceksiniz.
 9. 9. "Yabancı Dillerinizi Nerede Öğrendiniz?"

  "İzlediğim filmlerden." demeyin. En ünlü kursların adını söyleyin. Sank, kalkıp onu mu araştıracaklar? Hatta İngiltere'ye, Almanya'ya gittim öğrendim." deyin. Bunlar pembe yalanlar Başınıza hiçbir açmaz, merak etmeyin.
 10. 10. "Kendinizi Nasıl Tanımlarsınız?"

  Zor bir soru. Tamam, kendini tanıyorsun ama öyle pat diye de cevap verilmez ki. Normal yurdum insanıyım, desen olmaz. Karşıdaki farklı bir şeyler bekler. İyi bir insan olduğunuzu söyleyin. Her gördüğünüz dilenciye sadaka verdiğinizi falan belirtin. Memleketlerini öğrenin, ben de oralıyım deyin. Sempatik bir ortam oluşsun.
 11. 11. "Bugüne Kadar En Başarılı Olduğunuz Şey Nedir?"

  Şanlı tarihinizdeki başarılardan bahsedin. UEFA Kupası'ndan bahsedin. 2002 Dünya Kupası'ndan bahsedin. Nasılsa başarılı olduğunuz bir konu yok. Mevzuyu değiştirme çabalarına girişin.
 12. 12. "Ücret Beklentiniz Nedir?"

  İki ucu kirli değnek bu soru. Az bir şey söylesen, "Ezik bu. Azıcık para istiyor." derler. Çok istesen, "Yuh anasını satayım. sanki, Muhtar Kent'i işe alıyoruz." derler. En iyisi ortada bir meblağ söylemek. Herkesin gönlü olsun.
 13. Bu sorulara tavsiye edildiği gibi cevap verdiğiniz takdirde iş+ssk+yemek+prim garanti. Okurlarımıza değer veriyoruz ve bir iyilik yapalım dedik. Şimdi evinizden çıkın ve hayalinizdeki o işi vakit kaybetmeden kapın.

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 11.307 gösterim
 • Twitter: 26 gösterim

 • Toplam Viral: 11.410 gösterim
 • Toplam Seed: 3.381 gösterim
 • Toplam Direkt: 7.642 gösterim
 • Viral Puan: 6,64