4.552 gösterim
10,59 viral puan

İntel'mi AMD'mi

Eminim birçoğunuz İntel'in veya AMDnin diğerinden hiçbir sebep olmadığı halde bir diğerinden daha iyi olduğunu duymuşsunuzdur. Yada performans testlerini izleyip bir karara vardınız fakat performans testleri bazen farklı sonuçlar verebilir.Ayrıca yanıldığım noktalar var ise lütfen yorumlara yazın.
tbayaz2607 27.11.2015 saat 21:59
 1. Oyuncular ne tercih etmeli ?

  Oyunlarda çekirdek sayısından çok tek çekirdek hızı ön plana çıktığından dolayı bu konuda AMD'den daha iyi olan Intel tercih edilebilir. Ancak son dönemde oyunların işlemcilere yüklediği karmaşık görevlerden dolayı çift çekirdek yeterli olmamaktadır. Bu sebepten dolayı AMD düşük bütçede daha tercih edilebilir olacaktır, ancak dört çekirdekten sonra fazlasına ihtiyaç olmadığından dörtten fazla çekirdek oyun bazında pek işe yaramayacaktır. Bu sebepten dolayı oyun amacı ile toplanan bilgisayarlarda dört çekirdekli i5 4460 sekiz çekirdekli FX 8300e kıyasla tek çekirdek hızı bakımından daha iyi olduğundan oyunlarda daha çok performans verecektir.
 2. İntel Hyperthreading Hakkında

  İntel işlemciler hyperthreading sayesinde her bir çekirdek başına bir adet sanal çekirdek edinebiliyor. Yani bir İ3 4130 2gerçek + 2 sanal çekirdeğe sahiptir. Bütün İntel işlemciler bu özelliğe sahip değil ancak 4. nesil (LGA-1150 soket, Haswell) ve üstü işlemcilerde bu özellik mevcut (Pentium hariç). Ancak maalesef sanal bir çekirdek gerçek bir çekirdeğin yerini tutamaz ve bu sebepten dolayı AMD gene i5 4460 (4. nesil, LGA-1150 soket, Haswell) seviyesine kadar bu açıdan önde. Fakat oyun performansı olarak bakar isek pek bir eksiklik hissettireceğini söylemek biraz zor ancak yinede AMD biraz önde.
  Not: ileride i5 4590 veya i74790K gibi LGA 1150 soket 4. nesil haswell işlemcilere yükseltilmesi planlanılıyor ise 4. nesil ve üzeri bir i3 kişisel tavsiyemdir.
  Not 2: Her intel veya AMD işlemci aynı soket tipinde değildir, örneğin bir i5 6500 (6. nesil, LGA 1151 soket, Skylake) ile bir i5 4590 (4. nesil LGA-1150 soket, Haswell) aynı sokete olmayacaktır. İşlemci satın alırken gelecekte yükseltme planı yapıyor iseniz bunu göz önünde bulundurun.
 3. Animasyon, photoshop vb. işler için ne tercih edilmeli ?

  Bu tarz işlerde hiçbir işlemci (şu anki, 2015 Kasım) 18 çekirdekli ve 45mb önbellekli Xeon E5 2699v3 ün yerini tutamaz. Fakat bütçenizin 4500 dolar olduğunu varsayamayacağıma göre bunu öneremem. Bu tarz işlerde tek çekirdek hızı önemli olsa bile önbellek miktarı ve çekirdek sayısı daha ön plandadır. Yani bu tarz işler için alacağınız işlemci 300-1000 TL arası ise daha çok önbellek ve çekirdek bulunduran AMD işlemcileri, bunun üzerinde ise Intel tavsiye ederim, ama sonuçta seçim sizin.
 4. Ayrıca bir ekran kartımı, yoksa işlemci içindeki grafik yongasımı ?

  Bu konuda AMD A serisi Apu işlemciler ile İntel'e açık ara fark atmış durumda. İçinde AMD Radeon ekran kartlarının grafik yongalarından bulunduran Apu işlemciler ihtiyaçları olan RAMi bilgisayarın RAMinden çekerler, örneğin 8GB raminiz olsun, grafik yongası 2GB çeksin, işlemciye 6 GB kalır. Ancak oyun oynamak gibi bir derdiniz yok ise İntel işlemcilerdeki Grafik yongasıda işinizi görecek ve işlemci bazında daha güçlü olduğundan işinize daha çok yarayacaktır.
  Not:Apu işlemcilerde olduğu gibi İntel işlemcilerdeki grafik yongalarıda bilgisayarın raminden çeker.
  Not:Apu işlemcilerde raminizi daha hızlı almanız(MHzyi yüksek tutmanız.) daha iyi performans almanızı sağlayacaktır.
 5. Son olarak...

  Son olarak eğer bir bilgi yanlışı veya hatam var ise yanlış bilgilendirdiğim herkesten özür dilerim, ben DeKa (Teoman) başka bir makale, haber veya Quiz de görüşmek üzere.

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 43 gösterim

 • Toplam Viral: 103 gösterim
 • Toplam Seed: 430 gösterim
 • Toplam Direkt: 4.019 gösterim
 • Viral Puan: 10,59