4.435 gösterim
9,70 viral puan

Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül kararı!

Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında ihlale uğradığı kararı verdi.
hel ios 25.02.2016 saat 18:16
 1. Anayasa Mahkemesi, Mit tırları soruşturmasında tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile ilgili kararını verdi. Yüksek Mahkeme iki gazeteci için "hak ihlali" yapıldığına hükmetti.

  AYM, Mit Tırları soruşturması kapsamında tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün bireysel başvurusunu görüşmek için toplandı. Anayasa Mahkemesi, Dündar ile Gül'ün, "kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiğine" karar verdi. Kararın 3e karşı 12 oyla alındığı öğrenildi.

  Anayasa Mahkemesi, ihlalin ortadan kaldırılması için dosyayı ilgili mahkemeye gönderdi. Dündar ve Gül'ün önümüzdeki saatlerde tahliye olması bekleniyor.

  Anayasa Mahkemesi Raportörü, “Can Dündar ve Erdem Gül’in haklarının ihlal edildiğine karar verilmesi” yönünde rapor hazırlamıştı.

  Dündar ve Gül'ün, gazetecilik faaliyetinde bulunduğu belirtilen raporda, “basın ve ifade özgürlüğü haklarının yanı sıra kişi özgürlüğü ve güvenliği haklarının ihlal edildiği" ifade edilmişti.

  İhlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması istenen raporda, kararın İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesi istendi.

  İki gazetecinin ceza evine gönderilmesinin hukuki olmadığı ifade edilen raporda, tutukluluğun devamına ilişkin mahkeme kararlarındaki gerekçelerin açık ve yeterli olmadığı vurgulandı.

  Can Dündar ve Erdem Gül, MİT TIR’larıyla ilgili haber ve görüntülere gazetede yer verdikleri için 27 Kasım’da tutuklanmıştı.

  Hazırlanan iddianamede; Dündar ve Gül’e “casusluk”, “hükümeti ortadan kaldırma veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs”, “silahlı terör örgütüne yardım etmek” gibi suçlamalar yöneltilmişti.

  İddianamede, iki gazeteci için iki kez müebbet hapis cezası talep edilmişti.

  Gazeteci ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Can Dündar ve Erdem Gül'ün hapis yattığı Silivri Cezaevi önünde aylardır nöbet tutuyordu.

  MİT tırları davasının ilk duruşması, 25 Mart’ta yapılacak.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 27 gösterim
 • Toplam Seed: 457 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.951 gösterim
 • Viral Puan: 9,70