44.926 gösterim
1,68 viral puan

Bilmeden Yediğimiz, İçtiğimiz ve Kullandığımız 9 Zararlı Madde

Kimi zaman yemekten kimi zaman da içmekten hoşlandığımız ürünler aslında zararlı madde içeriyor olabilirler. Bu ürünler zararlı madde içerseler de sağlığımızı büyük boyutta tehdit etmiyorlar; ama bilmemizde fayda var diye düşündük.
CanOlgan 29.07.2016 saat 15:36
 1. 1. Paraben

  İlaç ve kozmetik sektöründe oldukça yaygın bir şekilde kullanılan bir kimyasal maddedir. Şampuan, saç kremi, tonik, nemlendirici, bronzlaştırıcı kremler, tıraş losyonu, parfüm gibi günlük hayatımızda sıkça kullandığımız birçok ürünün içeriğinde bulunmaktadır.

 2. 2. Ambalajlamadan yapıştırıcılara kadar hayatımızda birçok yerde kullanılan solvent

  Özellikle plastik veya alüminyum ambalajlamada kullanılan bu maddeler kanserojen riski taşıyabiliyor.
 3. 3. Trans Yağ

  Genellikle gıdaların raf ömrünü uzatmak acıyla kullanılan ve “hidrojen” eklenmesiyle elde edilen yağ anlamına gelen yağdır. kötü kolesterolü yükseltertirken kalp krizi, felç, damar tıkanıklığı gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

  Kraker, cips, patates kızarması, hazır kurabiye, kekler, bisküvi ve çikolata gibi birçok ürünlerde kullanılmaktadır.
 4. 4. Granit

  Birçoğumuzun mutfağını veya banyosunu kaplayan granit tezgahlar da birer radyoaktif kaynağı.
 5. 5. Kripton

  Evimizde bol bol kullandığımız flüoresan ışıklar da radyoaktif maddeler içeriyor. Ampullerin içerisinde kripton maddesi bulunuyor. Olur da ampul patlarsa kriptondan önce daha zehirleyici maddeler sağlığınız için tehdit oluşturuyor.
 6. 6. Bentonit kili

  Kedi besleyenler için kötü bir haber olsa gerek. Kedi kumu bentonit kili adı verilen bir maddeden üretiliyor. Kötü haber bu maddenin içerisinde uranyum ve toryumdan kaynaklı radyoaktif izotopların olması.
 7. 7. Potasyum

  Sıklıkla tükettiğimiz ve çok sevdiğimiz meyvelerin başında gelen muz aslında bir potasyum kaynağı. İlginç olan tarafı ise potasyumun büyük bir kısmının radyoaktif izotoplardan oluşuyor olması. Hemen panik olmanıza gerek yok! Radyoaktiviteden zarar görebilmeniz için 5 milyon muz yemeniz gerekiyor.
 8. 8. Trityum

  Özellikle sinemalarda gördüğümüz çıkış tabelalarının karanlıkta nasıl yandığını hiç düşündünüz mü? Karanlıkta yanmasını sağlayan element trityum. Trityum ise radyoaktif olarak bilinen hidrojen izotoplarından oluşuyor.
 9. 9. Uranyum

  Renkli renkli ve ucuz olmasına aldandığınız seramik bardaklar da birer radyoaktif madde kaynağı. Özellikle turuncu ve kırmızı renklerde olanlar uranyum içeriyor.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 2.031 gösterim
 • Twitter: 15 gösterim

 • Toplam Viral: 3.848 gösterim
 • Toplam Seed: 26.738 gösterim
 • Toplam Direkt: 14.340 gösterim
 • Viral Puan: 1,68
şu an popüler
 • Reklamı Atla