3.662 gösterim
53,07 viral puan

Biden: "Bir Teröristi Neden Koruyalım"

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı konuşma sonrası açıklamalarda bulundu.
KemalEfe 25.08.2016 saat 11:11
 1. Beştepe’de basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 2 saat 25 dakika sürdü. Görüşmenin ardından basın açıklaması yapıldı.

  ABD'nin bir teröriste yataklık etmek için hiçbir sebebi olamayacağını söyleyen Biden, "Şu anda gerekli kanıtların toplanması sürecindeyiz. Bunların mahkemede kanıtlanacak şekilde yeterli şüphe uyandıracak kanıtların toplanması gerekiyor. Biz bulabileceğimiz her türlü kanıtı incelemeye hazırız. Türk halkına şunu söylemek istiyorum, bizim bir teröristi korumak için nasıl bir çıkarımız olabilir? Bunu neden yapıyor olabiliriz? Bu mantığa sığmaz" dedi.

  Biden, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye'yi aramakta ve ziyaret etmekte geç kaldıkları için özür diledi. Biden, "ABD halkı sizin yanınızda. Barack Obama ilk arayan liderlerdendi. Özür dilerim, keşke daha önce buraya gelebilseydim" diye konuştu.

  ABD'nin Türk halkının cesaretine hayran kaldığını söyleyen Biden, "Desteğimiz mutlaktır ve hiçbir şekilde sarsılmaz. Kalbim sadece Tük hükümeti ile değil, Türk halkının da yanında. Uçakların ya da helikopterlerinizin otelinize saldırması, inanılır gibi değil. Böylesi bir durumun, ABD Başkanı’nın ailesiyle kaldığı otelin ABD helikopterleriyle taranmasını hayal bile edemiyorum. Tabii parlamentoyu da gördüm, bu güzel binaya da geldim ve sol tarafıma baktığımda mermi deliklerini görebilecğeimi söylediler" diye konuştu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden'ın ardından söz alarak, ABD Başkan Yardımcısını bu yıl ikinci kez Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi fakat görüşmeyi normal şartlarda yapabilmiş olmayı dilediğini belirtti.

  "Milletimle iftihar ediyorum. FETÖ’nün elinde uçaklar helikopterler, tanklar vardı. Vatandaşımın elinde sadece bayrağı vardı. O bayrakla tankın üzerine yürüyor, yüreğini inancıyla bütünleştirmek suretiyle, 12 saatte darbe girişimini püskürtüyor" diyen Cumhurbaşkanı, 15 Temmuz'da şehit olanların sayısının 241'e yükseldiğini, gazi sayısının da 2 bin 194 olduğunu açıkladı.

  "ABD ile ilişkilerimiz, Obama döneminde stratejik ortaklıktan model ortaklığa dönüştü" diyen Cumhurbaşkanı, "Biden ile görüşmemizde, kendi milletine saldırmaktan çekinmeyen bu örgüt hakkında bilgi verdim. Bizim için öncelik, FETÖ elebaşısının ülkemize iadesidir. Mahkeme kararından bahsediyorlar, biz de 15 Temmuz öncesi örgütün yaptıklarını 85 koli halinde gönderdik. Şu anda da 15 Temmuz sonrasına ait dosyaları yine hazırlayıp gönderiyoruz fakat ABD – Türkiye arası suçluların iadesi anlaşması gereği bu tür kişiler en azından gözaltına alınır, tutuklanır ve mahkeme boyunca gözaltında bulunurlar" dedi.

  "Bu zat hala bulunduğu yerden terör örgütünü idare ediyor. 170 ülkede okulları, dernekleri var, onları yönetmeye devam ediyor" diyen Cumhurbaşkanı, "Birçok basın mensupları Pensilvanya'ya götürülmek suretiyle söyleşi yapılıyor. ABD’deki yayın organlarıyla birçok söyleşiler yapıyorlar. Bunlarla dünyadaki eylemini devam ettiriyor, yönlendiriyor, şekillendiriyor" diye konuştu.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 6 gösterim
 • Toplam Seed: 69 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.587 gösterim
 • Viral Puan: 53,07