3.498 gösterim
5,53 viral puan

Perinçek Avrupa Hukukunu Etkiledi : Fransa Soykırım Kararını Değiştirdi

FransaAnayasa Mahkemesi sözde soykırımın inkârınısuçsayan yasa hükmünü iptal etti Kararın dayanağı iseVatan PartisiGenel Başkanı Doğu PerinçekinAvrupa` İnsan Hakları Mahkemesinde Türk Milleti adına kazandığı zafer oldu
Komeddah 28.01.2017 saat 12:52
 1. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Perinçek-İsviçre davasında Türkiye lehine verdiği karardan sonra avrupa'nın hukuku değişiyor. Son karar Fransa'dan geldi. Fransa Anayasa Mahkemesi, sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasadaki ilgili hükümleri iptal etti.

  Fransa Anayasa Mahkemesi'nin kararında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Perinçek-İsviçre Davası'ndaki kararını göz önüne aldığı belirtildi.
 2. Ne Olmuştu?

  Perinçek, İsviçre'de yaptığı 1915 olaylarına ilişkin soykırım iddialarını reddeden konuşmaları nedeniyle bu ülkede 2007 yılında çeşitli cezalara çarptırılmış ve bunun ardından 2008 yılında AİHM'e başvurmuştu.AİHM'nin 28 Ocak'ta Strasbourg'da tarafları dinlediği duruşmaya Perinçek ve İsviçre'nin dışında Türkiye ve Ermenistan da müdahil olarak katılmıştı. Perinçek, Ermenistan halkına yönelik ırkçı ifadeler kullanmadığını, 1915 yılında bir kırım yaşandığını; bunun soykırım olmadığını düşündüğünü söylemişti. İnsan Hakları Mahkemesi, 2013'ün Aralık ayında, Doğu Perinçek'in İsviçre aleyhine 2008'de yaptığı başvuruyu karara bağlamış ve Perinçek'i haklı bulmuştu.Doğu Perinçek'in "Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır" sözleri üzerine İsviçre'de aldığı cezaya karşı açtığı davada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nihâi kararını verdi. Perinçek'i haklı bulan mahkeme İsviçre'nin ifade özgürlüğünü ihlâl ettiğine hükmetti.
 3. Perinçek'in İsviçre Zaferi Tüm Avrupa'yı Etkiledi

  Danimarka Parlamentosu da Danimarka Birlik Partisi tarafından Meclis'e sunulan sözde Ermeni soykırımının tanınmasıyla ilgili tasarıyı reddetti.

  9 evet oyunun kullanıldığı Tasarı 89 oyla parlamentoda reddedildi. Danimarka Parlamentosu'nun kararını değerlendiren Doğu Perinçek, "Mahkeme kararı yoksa Ermeni soykırımı da yok" dedi
 4. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Perinçek'in İsviçre Davası ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarına işaret ederek, bu kararlara rağmen siyasetçilerin sırf popülizm uğruna tekrar bunu parlamentodan geçirme girişiminin büyük bir yanlış olduğunu dile getirdi.

  Konuyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu da kararları memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 16 gösterim
 • Toplam Seed: 633 gösterim
 • Toplam Direkt: 2.849 gösterim
 • Viral Puan: 5,53