5.435 gösterim
13,83 viral puan

Alkolün Neden Olduğu 5 Hastalık

Sonuçta her kötülüğün anası diye boşa demiyorlar.
MerakliYazar 30.12.2017 saat 20:38
 1. 1- Depresyon

  Depresyon yaşanırken mi alkol tüketilir, yoksa alkol tüketildiği için mi depresyona girilir?.. İki durumun birbirinin tetikleyicisi olduğu ve bir kısır döngü halinde iç içe oldukları söylenebilir. Depresyona giren kişiler sıkıntılarını ve şiddetli negatif duygularını rahatlatmak için yoğun alkol kullanımına başvurabilir. Yeni Zelanda’da yapılan geniş çaplı bir araştırma, yoğun alkol kullanımı depresyonu şiddetle tetiklediği ortaya çıkmıştır.  2- Gut

  Gut, el ve ayak eklemlerinde şiddetli ağrıya, bunun dışında böbrek ve kalp-damar sorunlarına neden olabilen bir rahatsızlıktır. Gutta eklemlerin içinde ve etrafında ürik asit kristalleri birikmektedir (gut artriti). Bazı olgular gut rahatsızlığının çoğunlukla genetik faktörden kaynaklandığını savunsa da araştırmalar alkol kullanımının gut riskini artırdığını göstermektedir.  ++ 3- Pankreatit ve pankreas kanseri
  ++

  Alkol ve pankreas hastalıkları arasındaki ilişki uzun süredir bilinmektedir. Yoğun alkol tüketimi pankreas hastalıklarından özellikle ikisinin, pankreatit ve pankreas kanserinin riskini artırmaktadır. Toplumda, akol almayanlarda yaşamlarının bir döneminde pankreatit (pankreas iltihabı) görülme oranı %1.3 iken, yoğun alkol alanlarda %3’lerdedir. Tüm pankreatitlerin %70’i yoğun alkol tüketimine bağlıdır. Tüm pankreas kanserlerinin ise yaklaşık %5’inin nedeninin yoğun alkol tüketimi olduğu düşünülmektedir.  4-Anemi (kansızlık)

  Yoğun alkol tüketimi oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin sayısını düşürür. Bu sağlık problemine anemi, halk arasındaki deyimiyle kansızlık denir. Anemi olan kişilerde halsizlik, yorgunluk, nefes darlığıve sersemlik gibi belirtiler ortaya çıkar.  5- Bunama (demans)

  Yaşlılarda ortalama yaklaşık % 2 oranında bunama (demans) görülür. Yoğun alkol kullanan insanların beyinlerindeki bazı bölümler normalden çok daha hızlı küçülerek ciddi hafıza kayıplarına ve bunamaya sebep olur.

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Twitter: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 437 gösterim
 • Toplam Seed: 393 gösterim
 • Toplam Direkt: 4.605 gösterim
 • Viral Puan: 13,83