5.404 gösterim
5,03 viral puan

Dünyada Görülmesi Gereken Tapınaklar

MerakliYazar 31.07.2018 saat 10:10
 1. ·

  Antik Yunan döneminin en önemli yapıları tapınaklardı. Taştan yapılan tapınaklar ilk kez, MÖ. 6. yüzyıldan itibaren inşa edilmeye başlandı. Yunan tapınakları, ibadet edilen yerler olmaktan çok, tanrılar ve tanrıçalar adına inşa edilen anıtlardı. Bugün hala varlığını sürdüren bu görkemli Yunan tapınaklarının en güzel örnekleri, yalnızca Yunanistan’da değil, bu antik imparatorluğun gücünün uzandığı farklı şehirlerde de görülüyor. Bu yerlerin arasında, en iyi şekilde muhafaza edilmiş Yunan tapınaklarına ev sahipliği yapan İtalya da var.
 2. ·Partenon, Akropolis

  Akropolis’in üst kısmında yer alan Partenon, akıl tanrıçası Athena’ya adanmış bir anıttır. 5. yüzyılın ortalarında inşa edilen tapınakların ilk örneklerinden olan Partenon, Persliler tarafından yıkılmış eski bir tapınağın yerine inşa edilmiştir.
 3. ·Tapınaklar Vadisi

  Tapınaklar Vadisi’ndeki bu özel tapınaklar, İtalya’nın Sicilya kentinde yer almalarına rağmen, Yunan mimarisinin en önemli ve güzel örneklerinden biridir. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Tapınaklar Vadisi, Concordia’ya, Juno’ya ve Herakles’e ithaf edilmiş tapınakları arasında bulunur.
 4. ·Hephaistos Tapınağı

  Atina Agora’sının kuzeybatısında, Agoraios Kolonos’ta yer alan Hephaistos Tapınağı, demircilik zanaatıyla uğraşarak silah ve zırh üreten ateşler tanrısına adanmıştır. Hephaistos Tapınağı, bugün dünya üzerinde ayakta kalan Yunan tapınaklarından en iyi muhafaza edilmiş olanıdır. Tapınağın tasarımı aynı zamanda Partenon Tapınağı’nı yapan kişi ise Atina’nın en ünlü mimarlarından İktinos’tur.
 5. ·Erekhtheion

  Erektheion, Atina Akropolisi’nin kuzey kısmında yer alır. Yunan kahraman Erekhtheion’a ithaf edilmiştir.
  Tapınağın en önemli özelliği, güney cephesinde yer alan ve “Karyatidler” olarak bilinen 6 kadın heykeli şeklindeki sütunun taşıdığı saçaklıktır.
 • Şu an haberi okuyan: 2 kişi var
 • Facebook: 1 gösterim
 • Twitter: 11 gösterim

 • Toplam Viral: 71 gösterim
 • Toplam Seed: 1.074 gösterim
 • Toplam Direkt: 4.259 gösterim
 • Viral Puan: 5,03