4.466 gösterim
9,19 viral puan

İlk Web Kamerasının Hangi Amaçla İcat Edildiğine İnanamayacaksınız

İlk web kamerasının akıllara gelişi çok ilginç
MerakliYazar 07.08.2018 saat 17:08
 1. ·

  1991 yılında Cambridge Üniversitesi’de bir grup gencin tek isteği ders aralarında sadece kahve içmektir. Fakat o kadar çok, o kadar çok kahve tüketirler ki bu durum artık birilerinin dikkatini çekmeye başlar. Bunlar da kahvenin ne kadar hızlı tüketildiğini tespit etmek isteyen Dr. Quentin Stafford-Fraser ve Paul Jardetzky’dır.
 2. ·

  Biraz düşündükten sonra akıllarına mükemmel bir fikir gelen Fraser ve Jardetzky kahve makinesinin karşısına bir kamera kurarlar. 129x129 boyutlarındaki görüntüleri bilgisayara aktaran bu kamera gri-beyaz görüntüleri saniyede 1 kare olacak şekilde görüntünün aktarımını sağlar. Bu sayede de kahvenin ne kadar sürede tüketildiğini kesin olarak tespit edebilmeye başlarlar.
 3. ·

  1993 yılına gelindiğinde yani tam 2 yıl sonra aynı üniversiteden Dr. Martyn Johnson bu teknoloji üzerine web kamerası fikrini ortaya atar ve ilk el yapımı web kamerası üretilmiş olur. Sonrasında da günümüzün önemli teknoloji devleri bu fikri alarak cep telefonlarına kadar entegre etmişlerdir.
 4. ·

  2000’li yıllara geldiğimizde şu anda varılan son noktada artık evlerimize ofislerimize kurduğumuz küçük kameraların görüntülerini cep telefonlarımız ya da internete girebildiğimiz her yerden izleyebiliyoruz. Bunlardan biri de Turkcell Supercam. Supercam sayesinde aynı zamanda gece görüşlü kameralarla görüntüleri HD izleyip, kaydedip, ileri geri sarabilirsiniz. Kendi alarm alanınızı oluşturarak istenmeyen hareketlilik durumlarından haberdar olabilirsiniz. Hatta görüntüleri izlerken mikrofon sayesinde evinizi ya da ofisinizi hem dinleyebilir hem de konuşabilirsiniz.
 5. ·

  Artık kamera sistemleri kaç kahve tüketildiğini hesaplamanın çok daha ötesinde. Öyle gözüküyor ki kahve gerçekten zihin açıyor…
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Twitter: 10 gösterim

 • Toplam Viral: 58 gösterim
 • Toplam Seed: 486 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.922 gösterim
 • Viral Puan: 9,19