1.674 gösterim
5,92 viral puan

Türkiye'nin Deprem Gerçeği

Türkiye fay hattının bulunduğu bir konuma sahip. En son 1999 ve 2011 yıllarında büyük kayıplar yaşamış olsak da ara ara maalesef depremin seslerini duymuyor değiliz.
YeşimYılmaz 07.12.2018 saat 16:55
 1. ·

  Olası bir deprem yaşanması halinde can ve mal kayıplarının artmasının en büyük sebeplerinden biri deprem anında kişilerin nasıl davranması gerektiğini bilmemesi ve panikle hareket etmesi.
 2. ·Peki Depreme Karşı Nasıl Önlemler Almalıyız?

  -Öncelikle evinizde yaralanmalara sebep olacak ağır eşyalarınızı üst raflara değil, alt raflara yerleştirin.

  -Kapı girişlerini kapatabilecek büyük dolaplarınızı kapının yakınlarına yerleştirmeyin. Yatak odanızda da dolabınızı yatağın yakınlarına koymayın.

  -Deprem anında asla panik yapmayın ve sabitlenmiş dolap, raf, pencere gibi eşyalardan uzak durun.

  -Masa altına veya hacimli bir koltuk gibi size koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelerek kendinize güvenli bir hayat üçgeni oluşturun, sarsıntı geçene dek bekleyin.

  -Sarsıntı devam ederken çıkışa doğru yönelmeyin. Balkona çıkmayın. Asansör kullanmayın.
 3. ·Toplum Depreme Karşı Bilinçli mi?

  Halkın afet konularında daha da bilinçli olmalı. Ne yazık ki böyle bir durum yaşandığında bir süre dikkatli davranıp daha sonrasında yaşadığımız şeyleri unutabiliyoruz. Bu konudaki uzmanlarında söylediği gibi aslında profesyonel ekiplerin afetzedelerin yardımına gidene kadar bireylerin küçük kanamaları durdurması, küçük yangınları söndürmesi, ve ailesi veya komşularına hafif arama kurtarma ile yardımcı olması gerekir. Ama maalese halk çoğu zaman bu çalışmalarda paydaş olarak görülmemekte, daha çok 'afetzede' olarak katılabilmekte.
 4. ·Kayıpların Azalması İçin Neler Yapılabilir?

  -Afete hazırlık çalışmaları sürekleştirilmesi

  -Deprem bilinci güçlendirilmesi

  -Kent politikalarının deprem odaklı kentsel dönüşüme öncelik tanıması
 5. ·Uçan Baz İstasyonu: Dronecell

  Olası bir deprem durumunda arama kurtarma ekiplerine çekim gücü desteği vererek yardımcı olabilecek, anında bölgeye gidebilecek uçan bir baz istasyonu. Bu tarz durumlarda iletişimin ne kadar önemli olduğunu bilen, bunu yaşayanlar böyle bir şeyin olası bir durumda ne kadar çok işe yarayacağını az çok tahmin edebilir. Turkcell’in sunmuş olduğu Dronecell'in söyledikleri gibi hiç bir zaman kullanılmaması dileğiyle…
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 7 gösterim
 • Twitter: 47 gösterim

 • Toplam Viral: 63 gösterim
 • Toplam Seed: 283 gösterim
 • Toplam Direkt: 1.328 gösterim
 • Viral Puan: 5,92