394 gösterim
14,07 viral puan

Para Biriktirmenin 5 Efektif Yolu

nursultansaydan 07.04.2020 saat 12:38
 1. 1. Bütçe Planı

  Ayda ne harcadığınıza dair bir fikriniz olduğunda, kaydedilen harcamalarınızı uygulanabilir bir bütçede düzenlemeye başlayabilirsiniz. Aylık standart harcamalarınıza ek olarak araç bakımı gibi her ay değil fakat düzenli olarak gerçekleşen giderleri de dikkate aldığınızdan emin olun.

  2. Tasarruf Planı

  Bir bütçe planı oluşturduktan sonra, bunun içinde bir tasarruf kategorisi yaratın. Gelirinizin yüzde 10 ila 15'inden tasarruf etmeye çalışın. Harcamalarınız çok yüksek olursa yeterince tasarruf edemezsiniz. Bunu dengeleyebilmek için yemek ve eğlenceye yönelik harcamalarınızı gözden geçirebilirsiniz.

  3. Alışveriş Listesi

  Paranız için bir bütçe planına ihtiyaç duyduğunuz gibi, alışverişiniz için de bir plana ihtiyacınız var (bir alışveriş listesi). Öğün planlama ile başlayın, hafta boyunca kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde ne yiyeceğinize karar verin ve ardından ihtiyacınız olan şeylerin bir listesini yapın. Ayrıca market alışverişlerinizde harcamalarınızın küsüratlarını size iade eden Paraf gibi kredi kartlarını tercih ederek avantaj sağlayabilirsiniz.

  4. Hedef

  Para biriktirmenin en iyi yollarından biri bir hedef belirlemektir. Ne için biriktirmek istediğinizi düşünerek başlayın - belki evleniyorsunuz, bir tatil yapmayı planlıyorsunuz veya emeklilik için para biriktiriyorsunuz. Ne kadar paraya ihtiyacınız olacağını ve onu nasıl muhafaza edebileceğinizi belirleyin. Örneğin bunun için bankaların bireysel emeklilik sistemlerinden faydalanabilirsiniz.

  5. Kontrol

  Bütçenizi gözden geçirin ve ilerlemenizi her ay kontrol edin. Bu sadece kişisel tasarruf planınıza uymanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sorunları hızlı bir şekilde tanımlamanıza ve çözmenize yardımcı olur. Tasarruf etmenin bu basit yolları, her gün daha fazla para tasarrufu yapmanıza ve hedeflerinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 4 gösterim
 • Toplam Seed: 28 gösterim
 • Toplam Direkt: 362 gösterim
 • Viral Puan: 14,07