113 gösterim
37,67 viral puan

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Önemi

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramının 99. yıl dönümü. Türk ordusunun zaferi ile sonuçlanan Büyük Taarruz dünyanın en önemli destanlarından biridir.
ebrumutluay 30.08.2021 saat 22:14
 1. ·

  Dünyanın en büyük kahramanlık destanlarından biri Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharrebesi, 30 Ağustos'ta zaferle sonuçlandı. Düşman ordusunu tamamen yurttan atmak amacıyla bir yıl kadar süren hazırlık döneminden sonra 26 Ağustos 1922'de Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Büyük Taarruz'u başlattı. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, muharebeyi yönetmek üzere Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak Paşa ve Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa ile Afyon Kocatepe'ye geçti.
 2. ·

  26 Ağustos'ta 04.30'da başlayan taarruzda Türk askeri birkaç saatte süngü hücumu yaparak Tınaztepe'yi kontrol altına aldı. Ardından Belentepe ve Kalecik Sivrisi düşman işgalinden kurtarıldı.
 3. ·

  İlk gün 1. Ordu birlikleri Büyük Kaleciktepe'den Çiğiltepe'ye kadar 15 kilometrelik bir bölgede birinci hat mevzilerini ele geçirdi.27 Ağustos Pazar günü Afyonkarahisar 8. Tümen tarafından kurtarıldı. 28 ve 29 Ağustos'ta da devam eden muharebede düşmanın 5. tümeni etkisiz kılındı.29 Ağustos gecesi durum değerlendirmesi yapan komutanlar, hemen harekete geçilip taarruzun kısa sürede sonuçlandırılmasını kararlaştırdı ve planın 30 Ağustos'ta aksamadan uygulanması için önlemler alındı.
 4. ·

  Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Türk ordusunun Kurtuluş Savaşı'nda kazandığı en önemli zaferin arifesinde, 30 Ağustos sabahında Zafertepe Çalköy'de birliklere taarruz emrini verdi. Onun bizzat yönettiği Dumlupınar'daki meydan muharebesinde kahraman Mehmetçik, Yunan birliklerini Allıören, Keçiler, Kızıltaş Deresi yolunun iki yanında tamamen sarıp imha etti.
 5. ·

  Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi 30 Ağustos'ta zaferle noktalandı.Mustafa Kemal Paşa, zafer sonrası 1 Eylül'de Dumlupınar'da, Batı Cephesi'ndeki tüm subay ve erlere okunmak üzere yayımladığı bildiride, "Bütün arkadaşlarımın, Anadolu'da daha başka meydan muharebeleri de verileceğini göz önünde bulundurarak ilerlemesini ve herkesin akıl gücünü ve yurtseverliğinin kaynaklarını kullanarak, yarışmayı bütün gücüyle sürdürmesini talep ederim. Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri!'' emrini verdi.
 6. ·

  Büyük Taarruz ve 30 Ağustos Zaferi'ne dikkat çekmek için Afyon'dan başlayarak, 18 Eylül 1922'de işgalden kurtulan Erdek'te sonlanan bir online zafer yürüyüşü rotası yapıldı. #zaferyolumuz etiketiyle tweet atarak ya da http://www.zaferyolumuz.com adresinden yürüyüşe katılıp, site üzerinde hangi lokasyonda olduğunuzu görebilirsiniz.
  Etkinlik rotasının Afyon, Kütahya Eskişehir Balıkesir İzmir, Uşak Aydın Manisa ve Bursa'yı kapsayarak, illerin düşman işgalinden kurtulduğu tarihlere göre hazırlandı ve yürüyüşe katılanlar adına Afyon'daki Garipçe Ortaokulu'na bilgisayarlı kütüphane ve spor sahası yardımı yapılacak.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 1 gösterim
 • Toplam Seed: 3 gösterim
 • Toplam Direkt: 109 gösterim
 • Viral Puan: 37,67