257 gösterim
10,71 viral puan

DNS’nin Güvenliği Neden Önemlidir? Güzel Hosting ile Güvenlik Sağlayabilirsiniz.

kadirsel 09.08.2023 saat 14:48
 1. 1.

  Dos ve DDoS adı verilen saldırılar ile DNS hizmetinde aksamalar meydana gelmektedir. Bu saldırılar belirli bir sunucuya veya ağa erişimi engellemekte ya da tamamen devre dışı bırakmaktadır. Bu kısıtlamalar büyük şirketlere binlerce dolar kaybettirebilmektedir ve DNS’nin önemi bu gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır.
  Başka bir saldırı ise DNS tünelleme adı verilen veri çalma amaçlı DNS saldırılarıdır. Bu tür saldırılarda saldırganların amacı sizin için özel sayılabilecek her türlü bilgiyi (gizli dosyalar, fikri mülkiyet, mail vb.) çalmaktır. DNS Güvenliği Nasıl Sağlanır?

  DNS hakkında bilinmesi gereken unsurlar arasında en önemlisi güvenliktir. DNS hizmetinin güvenliği Domain Name System Security Extensions (DNSSEC) adı verilen bir teknoloji ile sağlanmaktadır. Ancak bu teknoloji kimlik sahteciliğini önleyemez, DDoS saldırılarına karşı savunma gösteremez, TCP/UDP şifreleri DNSSEC tarafından şifrelenmez. Sadece erişim sağlağınız yerin gerçekten var olan bir IP adresi olup olmadığının kontrolünü sağlamaktadır.
  Site doğrulama, SLS şifreleme gibi başka denetim katmanları ile birlikte kullanım DNSSEC teknolojisinin işlevini arttırmaktadır.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 1 gösterim
 • Toplam Seed: 24 gösterim
 • Toplam Direkt: 232 gösterim
 • Viral Puan: 10,71