3.601 gösterim
85,74 viral puan

'Cumhurbaşkanlığı Sarayı' açıklaması!

TOKİ, "Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın inşasından dolayı Toplu Konut İdaresi’nin 297 milyon lira alacağı olduğu” iddiasıyla ilgili haberlerin doğru olmadığını ve TOKİ’nin, Cumhurbaşkanlığı binasının inşası ile ilgili ödenen hak edişlerinden doğmuş bir alacağının olmadığını bildirdi.!
ihabotihabot 18.11.2014 saat 18:30
 1. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan (TOKİ)konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Bazı basın yayın organlarında ‘Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın inşasından dolayı Toplu Konut İdaresi’nin 297 milyon lira alacağı olduğu’ iddiasıyla yayımlanan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür. TOKİ, 2006 yılından beri kamu kuruluşlarıyla yapılan protokoller çerçevesinde eğitim sağlık kültür spor güvenlik ve hizmet binaları gibi kamu kuruluşlarının ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda yapılar inşa etmektedir. Bu çerçevede 15 bakanlık, 27 üniversite, 14 belediye, valilikler ve diğer kurumlarla 153’ü arsa karşılığı hasılat protokolü olmak üzere toplam 209 protokol yapılmış ve bu kapsamda 286 hastane 442 okul 58 bin kapasiteli 166 yurt/pansiyon, 16 stadyum, güvenlik ve hizmet binaları inşa edilmektedir” denildi.

  “İlgili idarelerle protokol kapsamında yapılan binaların maliyetleri bakanlıkların bütçe ödeneğinden karşılanmakta veya ilgili idarelerin varsa uygun arsa ve arazileri ile mahsuplaşılmaktadır” ifadesinin yer aldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

  “Cumhurbaşkanlığı Sarayı da bu çerçevede inşa edilmiştir. “Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın inşasından dolayı Toplu Konut İdaresi’nin 297 milyon alacağı olduğu” iddiasıyla yayımlanan haberler doğru değildir. TOKİ’nin, Cumhurbaşkanlığı binasının inşası ile ilgili ödenen hak edişlerinden doğmuş bir alacağı yoktur. Binanın inşa edildiği arazinin Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ait olmasından dolayı araziden kaynaklı doğan alacak ise ilgili kurumlar arasında yapılacak görüşmeler neticesinde sonuçlandırılacaktır.”
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 12 gösterim
 • Toplam Seed: 42 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.547 gösterim
 • Viral Puan: 85,74