4.197 gösterim
69,95 viral puan

Dışişleri Bakanlığı'ndan 'Halep' açıklaması!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, "ÖSÖ'nün Halep'i boşalttığı yönündeki iddialar gerçek dışı. Bu iddialar doğru değil" dedi. !
ihabotihabot 19.11.2014 saat 19:00
 1. Bilgiç, bakanlığın Taha Carım Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında diplomasi muhabirlerinin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi emekli General John Allen'ın Ankara'daki temaslarının gündemine ilişkin soru üzerine Bilgiç, General Allen'ın bugün Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile öğle itibariyle çalışma yemeğinde bir araya geldiğini belirtti. Henüz çalışma yemeğinin bitmediğini söyleyen Bilgiç, "Allen daha önce 9 Ekim tarihinde ülkemizi ziyaret etmişti zaten, dolayısıyla bu ziyaret sırasında hem Sayın Müsteşarımız hem de Sayın Bakanımızla ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmişti. Suriye ve Irak'taki durum gündemde. ABD'yle müttefiklik bağlantıları çerçevesinde her düzeyde temaslarımız sürüyor" diye konuştu.

  JOE BIDEN'IN TÜRKİYE ZİYARETİ

  "ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden önümüzdeki günlerdeki Türkiye ziyaretlerinde Suriye'yle ilgili uçuşa yasak bölge gündeme getirilecek mi?" yönündeki soru üzerine Bilgiç, "Amerikalı müttefiklerimizle yapılan görüşmelerimizde her konu gündeme geliyor. Bu konularda muhakkak gündeme gelecektir" dedi.
  Eğit-donat projesi ve uçuşa yasak bölgenin şart olup olmadığına ilişkin soru üzerine ise Bilgiç, "Bunları genel bir çerçevede değerlendirmek ve genel kapsamlı bir strateji geliştirmek lazım. Çok detaylı müzakereler devam ediyor, onun için spesifik olarak şarttır, değildir diyemem. Ama bizim özellikle bölgeye yönelik yaklaşımımız çok belli. Genel kapsamlı bir strateji çizilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yani sadece DAİŞ terör örgütünün bombalanmasıyla bu sorunun çözülemeyeceğini düşünüyoruz. Uçuşa yasak bölgeler, güvenli bölgeler ve eğit-donat projesi genel kapsamlı stratejinin bir parçası olmak zorunda. Müzakereler devam ediyor. Devam eden müzakereler çerçevesinde 'Biri diğerinin devamıdır' demek çok doğru olmaz" ifadelerini kulandı.

  ÖSÖ KOMUTANININ TÜRKİYE'YE KAÇTIĞI İDDİASI

  Bilgiç, Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSÖ) bağlı 14 bin milisin Halep'ten çekildiği, liderlerinin ise Türkiye'ye kaçtığı iddiasını yalanladı. Bilgiç, şunları kaydetti:
  "ÖSÖ'nün Halep'i boşalttığı yönündeki iddialar gerçek dışı. Bu iddialar doğru değil. Basından aynı şekilde ben de okudum. ÖSÖ'den bir komutanın Türkiye'de olduğu iddiası yine basında iddia edildi. Bu konuya ilişkin malumatım bu aşamada yok. Halep üzerinde hem rejimin hem de IŞİD'in bir mücadelesi var, aynı zamanda ÖSÖ'de orada. Halep'te durumun daha da kötüleşmesi durumunda Türkiye'ye yönelik bir göç dalgasını beklemek mümkün. Bunu Sayın Bakanımıza daha önce birkaç defa söyledim. Rakam konusunda tahminde bulunmak mümkün değil ama bunlar birbirlerini etkileyecek, zincirleme reaksiyonlar. Bir yerde göç olduğu zaman diğer bölgelerdeki toplulukları da Türkiye'ye yöneltebilir. Aslında bu Türkiye'ye çok yakın bir coğrafyada bu şekilde gerçekleşen gerginliğin Türkiye'ye ne kadar zarar verdiğini görüyoruz... Bu çerçevede uçuşa yasak bölge, güvenli bölgeler Türkiye açısından çok önemli. Ülkemiz, özellikle Halep çevresinde bu şekilde göç dalgası olursa en azından bunları önleyecek noktada."

  "SURİYE KONUSUNDA ABD İLE GÖRÜŞ AYRILIĞIMIZ YOK"

  Türkiye ile ABD'nin IŞİD'le mücadele konusunda yakınlaştığı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Bilgiç, "ABD makamlarıyla yapılan görüşmelerde Suriye konusunda herhangi bir görüş ayrılığımız yok. Uygulamada bazı farklılıklar var. Onları da zaten müzakerelerde gidermeye çalışıyoruz. NATO-Galler Zirvesi'nde Obama, Sayın Cumhurbaşkanımızla yaptığı görüşmede Esad'ın mutlaka gitmesi gerektiğini zaten ifade etmişti" açıklamasını yaptı.
  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Atina ziyaretinde düzenlenen "Ortak Bakanlar Kurulu Toplantısı" kapsamında yeni bir anlaşma ve yeni bir adım atılmasının beklenilip beklenilmediğinin sorulması üzerine Bilgiç, "Sayın Başbakan 5-6 Aralık tarihlerinde Atina'ya gidecek. Bugüne kadar gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantılarında toplam 47 anlaşma imzalandı. Bir sonraki anlaşma 5-6 Aralık tarihlerinde olacak" karşılığını verdi.

  "EĞİT-DONAT ÇERÇEVESİNDE EĞİTİLECEK KİŞİLERİN HERKESLE SAVAŞMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİK"

  "John Allen bir açıklamasında 'Eğit-donat çerçevesinde eğiteceğimiz Suriyeli muhalifler Esed'le savaşmayacak' demişti. Daha sonra Amerikalı yetkililerle yapılan görüşmelerde bu konu gündeme geldi mi?" şeklindeki soruya ise Bilgiç, "Biz zaten kendi parametrelerimizi çok açık ve net bir biçimde koyduk. Eğit-donat çerçevesinde eğitilecek kişilerin herkesle savaşması gerektiğini söyledik" yanıtını verdi.

  SİNAN USLU
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 16 gösterim
 • Toplam Seed: 60 gösterim
 • Toplam Direkt: 4.121 gösterim
 • Viral Puan: 69,95