4.350 gösterim
52,41 viral puan

Büyükerşen'den 'trafik çift başlı' açıklaması!

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen, trafiğin şehirlerde en büyük sorun olmasının çift başlılıktan kaynaklandığını, belediyelerin ise vesayet altında olduğunu söyledi.!
ihabotihabot 20.11.2014 saat 18:49
  1. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ve EMBARQ (Sürdürülebilir Ulaşım Derneği) tarafından düzenlenen Uluslararası Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu’na konuşmacı olarak katılan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Türkiye’deki belediyelerin trafik sorununu tek başına çözmelerinin imkanı olmadığını belirtti. Büyükerşen, "Kentlerde trafik iki başlıdır. Merkezi yönetim yaptırım gücünü belediyelere devretmedikçe, trafik sorunu çözülemez. Bir şehirde, insanlar eğer evleri ve işleri arasında zamanlarını tüketiyorsa, orası yaşanabilir bir şehir değildir” dedi.

    Şehirlerdeki en büyük sorunun trafik olduğunu vurgulayan Büyükerşen, “Bunun nedeni trafiğin çift başlı olmasından kaynaklanıyor. Bir tarafta içinde kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, emniyet personelinin olduğu Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) teşkilatı var. Bu teşkilat, kent içinde nerelerde park yapılıyor, tek yönlü yollar, trafik sirkülasyonun nasıl olacağı gibi konularda karar alıyor. Alınan kararlara uymayanlara yaptırım gücünü kullanacak kurum ise emniyet, yani trafik polisidir. Ancak Eskişehir’de trafik polisine görev yaptırmak mümkün değil. Merkezi yönetim yaptırım gücünü belediyelere devretmedikçe, trafik sorunu çözülemez” şeklinde konuştu.

    Kentsel dönüşüm konusuna da değinen Büyükerşen, Eskişehir’de kentsel dönüşüm uygulanacak alan ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı alındığını, belediyenin hiçbir şey yapma yetkisi bulunmadığını belirterek, “Belediyeler bugün İçişleri, Valilik, merkezi hükümet ve bütün Bakanlıkların vesayeti altında. Halkın oylarıyla seçilen belediye meclisinin uzmanlara hazırlattığı imar planlarına uymuyorlar. Akıllarına ne eserse, pat diye yapıyorlar. Bu yetkiyi de Çevre Bakanlığı’ndan alıyorlar. Özel İdare mallarının paylaşımı ile ilgili de bize 500 mezarlık verdiler. Ambulansları Sağlık Bakanlığı’na devrettiler. Borçları bize yıktılar. Belediye merkezi hükümetin temsilcisi valiyi dava etti. Biz 'onlarız' onlara göre. Bu yüzden böyle muamele ediliyor” dedi.
  • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

  • Toplam Viral: 8 gösterim
  • Toplam Seed: 83 gösterim
  • Toplam Direkt: 4.259 gösterim
  • Viral Puan: 52,41