6.470 gösterim
38,98 viral puan

Güney Kıbrıs ve İran’dan mahkum anlaşması!

Güney Kıbrıs ile İran hükümetlerinin, kanun kaçaklarının iadesi ve mahkumların nakledilmesi konusunda dün anlaşma imzaladığı belirtildi.!
ihabotihabot 22.11.2014 saat 12:16
 1. Fileleftheros gazetesi, Güney Kıbrıs ile İran arasında dün imzalanan anlaşmaları, Rum Yönetimi adına Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı İoanasNikolau, İran adına ise İran Adalet Bakanı MostafaPourmohamadi’nin imzaladığını yazdı. Habere göre, her iki bakan da imzalanan anlaşmaları önemli olarak nitelendirdi. Rum Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı İonasNikolau, yaptığı açıklamada, dünü, her iki ülke ve hükümet için önemli bir gün olarak nitelendirdi. Nikolau, bu anlaşmaların yıllardır sürdürülen istişarelerin ardından imzalandığına dikkati çekti ve iki ülke arasındaki ilişkilere vurgu yapılan anlaşmaların, terör konusunda bölgede olanların göğüslenmesi amacıyla bu ilişkilerin geliştirilmesi gerektiği bir zamanda imzalandığını ifade etti.

  Nikolau, anlaşmaların bir diğer özelliğinin ise İran tarafından ilk kez bir Avrupa devleti ile imzalanması olduğunu da söyledi. Gazete böyle bir anlaşmanın 35 yıl önce Fransa ile imzalandığını yazdı.

  Alithia gazetesine göre Rum Adalet Bakanı İoanas Nikolau, bu anlaşmaların, siyasi sığınma verilmesi konusunu etkilemeyeceğini söyledi. Nikolau, eğer bir kimsenin ülkesine götürülmemesi gerektiği konusunda özel nedenler bulunduğuna inanması durumunda, bunlara saygı gösterileceğini kaydetti. Nikolau, anlaşmalardaki iadenin ise uluslararası hukuk çerçevesinde düzenlendiğini de belirtti. İran Adalet Bakanı Mostafa Pourmohamadi ise açıklamasında bu anlaşmaların imzalanmasını çok önemli olarak nitelendirdi. İran ile Güney Kıbrıs arasında yeni bir işbirliğinin başladığına dikkati çeken Pourmohamadi, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ve Başsavcı ile dün gerçekleştirdiği görüşmeleri de önemli olarak nitelendirdi.

  Politis gazetesine göre, İran Adalet Bakanı Mostafa Pourmohamadi dün ayrıca Rum Meclis Başkanı’na vekalet eden Sofoklis Fittis ile de bir araya geldi. Gazete meclisten yapılan açıklamaya dayanarak, Fittis ile İranlı bakan arasındaki görüşmede Kıbrıs sorununun ele alındığını; Fittis’in ayrıca Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki “meydan okumaları ve tutumu” konusunda Pourmohamadi’ye bilgi verdiğini yazdı. Habere göre, Pourmohamadi, ülkesinin “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin topraksal bütünlüğü ve egemenlik haklarına verdiği desteği dile getirdi ve Kıbrıs sorununa bir an evvel çözüm sağlanması temennisinde bulundu.

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 2 gösterim
 • Twitter: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 17 gösterim
 • Toplam Seed: 166 gösterim
 • Toplam Direkt: 6.287 gösterim
 • Viral Puan: 38,98