4.222 gösterim
10,40 viral puan

Wikileaks'ı geride bırakan Panama Belgeleri

Gelmiş geçmiş en büyük sızıntı olarak dile getirilen panama belgeleri wikileaks'ı tahtından ederken dünya gündemine bomba gibi düştü.
hel ios 04.04.2016 saat 09:37
 1. Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) Panama'da kayıtlı bir hukuk firmasının 40 yılı aşkın süredir tuttuğu kayıtlara ve belgelere ulaştı. Kuruluş, kamuoyuna ifşa edilen belgeleri, vergi kaçakçılığına ve kara para aklamaya indirilmiş en büyük darbe olarak görüyor.
 2. Uluslararası bir hukuk şirketi : Mossack Fonseca

  Mossack Fonseca Panama menşeili, uluslararası yapan ve gizliliğe önem veren 40 yıllık bir geçmişi olan bir hukuk firması.
  şirketin verdiği hizmetler arasında offshore şirketler(vergi muafiyetinin olduğu ülkelerde kurulan şirketler) hukuki danışmanlık yapmaktalar.
  Verdiği hizmetleri yıllık faturalandıran şirket aynı zamanda varlık yönetimi de yapıyor. Mossack Fonseca'nın internet sitesinde 42 ülkede toplam 600 kişilik bir ekibin bulunduğu ifade ediliyor.
  Ayrıca dünyanın farklı yerlerinde satış yetkilileri de (franchise) bulunuyor. Şirket İsviçre, Kıbrıs ve Virgin Adaları gibi 'vergi cenneti' olarak bilinen ülkelerde yoğun faaliyet gösteriyor. Mossack Fonseca, offshore şirketlere hukuki danışmanlık hizmeti sunan en büyük dördüncü şirket konumunda.
  Bugüne kadar 300 binden fazla şirketi farklı düzeylerde temsil etmiş durumda. Temsil edilen şirketlerin yarısından fazlası vergi muafiyetinin olduğu ülkelerde kayıtlı şirketler.
 3. Gelmiş geçmiş en fazla belge sızdırıldı

  ICIJ araştırması bugüne kadar gerçekleşen en büyük doküman sızıntısı olarak kabul ediliyor. 2010'daki WikiLeaks ve 2013'teki Edward Snowden sızıntılarından daha büyük bir belge sızıntısı yaşandı. Toplamda 11,5 milyon Mossack Fonseca dokümanı sızdırıldı. Dosyaların toplam boyutu 2,6 terabayt.
  12 emekli ya da hala görevde olan ülke liderinin adı offshore şirketler belgelerinde geçiyor.

  2 milyar $'lık şaibeli para transferi Putin'in yakın çevresi tarafından gerçekleştirilmiş.

  500'den fazla banka şaibeli küresel işlemlere aracılık etmiş.
 4. Offshore şirketleri ve yapılanmaları kullanmak uluslararası hukuku ihlal anlamına gelmiyor. birçok ülkede işadamları yönetilen kur rejimlerinden korunmak için paralarını offshore şirketlerde tutmayı tercih ediyor.
  Bazı adamları ise vasiyet planlamaları için offshore hizmetlerinden faydalanıyor.
  Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, offshore şirketler aracılığıyla vergiden kaçmanın yolsuzluk kapsamında değerlendirildiğini söylemiş ve vergi muafiyeti olan ülkelerde gizlilikle mücadele ettiklerini ifade etmişti. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı (OECD) bünyesinde vergi muafiyeti olan ülkelerde gizliliğin ortadan kaldırılması ve bilgi paylaşımının artırılması adına da girişimlerde bulunuluyor.
 5. Şirketten belgeler hakkında açıklama

  Herhangi bir yasayı çiğnemediğini iddia eden şirket, "Hizmetlerimizin istismar edilmesi üzüntü vericidir." dedi. Şirketin kurulduğundan bu yana kara para aklamayla mücadele anlamında tüm yetkililerle işbirliği yaptığını belirten Mossack Fonseca yönetimi, aracıların yaptığı işlemler nedeniyle kendilerinin suçlanamayacağını da savunuyor.

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 3 gösterim

 • Toplam Viral: 21 gösterim
 • Toplam Seed: 406 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.795 gösterim
 • Viral Puan: 10,40