5.121 gösterim
7,84 viral puan

Ayak kokusu nasıl olur ve nasıl giderilir?

Günlük yaşantımızda bizim tüm yükümüzü taşıyan ayaklarımız, en büyük emektarlarımız aslında. Gün içerisinde bizi taşıyan ayaklarımıza çok iyi bakmamız gerekirken en çok da onları ihmal ederiz. Peki; Ayak kokusu nasıl olur? ve Ayak kokusu nasıl giderilir?
abchabercom 03.05.2016 saat 14:09
 1. Ayak kokusu nasıl olur? Ayak kokusu nasıl giderilir?

  Ayak kokusu, tüm gün ayakların kapalı ayakkabı içinde havasız kalması sonucu terlemesi ve bu şekilde bakteri oluşması ile oluşur. Yani ayaklarımızın kokmasına sebep olan, terleme sonucu ayaklarımızda oluşan bakterilerdir.

  Hava almayan, nemli ve sıcak ortamlarda hızlı bir şekilde üreyen bakterilerin, üreme süresi boyunca biyolojik etkinliği devam etmektedir. Bu biyolojik etkinlik sonunda salgılanan kimyasallar ise kokuya neden olmaktadır.

  Örneğin; peynir mayalanırken de yaklaşık olarak aynı ortam oluşturulur ve bakterilerin fermantasyon süreci benzeri kokuların oluşmasına neden olur. Peynir gibi kokan ayak tanımı da tam olarak buradan gelmektedir.

  Ayakkabı kalitesi önemli!

  Tüm gün ayakların ayakkabı içinde kalması ve terlemesi kötü kokuya neden olabileceği gibi, kalitesiz ayakkabılarda bakterilerin üremesi konusunda mükemmel zemin hazırlar. Çoğu zaman ayak kokusunun tek sebebi bile olabilir.

  Kaliteli ayakkabı giymek elbetteki çok önemli. Ancak her gün aynı ayakkabıyı giymemelisiniz. Her gün aynı ayakkabıyı giymek de bir süre sonra kokuya sebep olacaktır.

  Çoraplara dikkat!

  Ayrıca seçeceğimiz çorapların hammaddesine de dikkat etmeliyiz. Zira sentetik ve yün çoraplar da kokuya neden olabilir. Bunun için çoraplarınızın pamuklu veya ipek olmasına özen gösterin. Çorap seçiminin önemli olduğu kadar, çoraplarımızı her gün değiştirmemiz de oldukça önemli. Çünkü ayaklarınız terlediğinde üreyen bakteriler çorabınıza bulaşacak, ayakkabıda olduğu gibi kümelenerek çoğalacak ve ayaklarınızın kötü kokmasına neden olacaktır.

  Ayak kokusundan kurtulmanın yolları nelerdir?

  Bizi ve çevremizi en çok rahatsız eden ayak kokusundan kurtulmak için öncelikle kaliteli ve ayaklarınıza hava aldıracak ayakkabıları tercih etmelisiniz. Ayrıca giyebileceğiniz birden fazla ayakkabınız olsun ve her gün aynı ayakkabıyı giymeyin.

  Eğer ayaklarınız gün içinde uzun süre ayakkabı içindeyse eve döndüğünüzde ayaklarınızı yıkamayı ihmal etmeyin. Eğer mümkünse ayaklarınızın hava almasını sağlayın.

  Ayakkabı seçimine dikkat ettiğiniz kadar çorap seçimine de dikkat etmelisiniz. Sentetik ve yünlü çoraplardan uzak durun ve pamuklu çorapları tercih edin.
  Ayakkabı ve çoraplarınızı sık değiştirmeniz ayak kokusunu büyük ölçüde önleyecektir.

  Ancak tüm bu saydıklarımı yaptıysanız ve hala ayaklarınızda koku oluyorsa, ayak kokusunu giderici kozmetik ürünler kullanabilirsiniz. Ancak kozmetik üründen kastımız kesinlikle kolonya, parfüm ve deodorant değil. Bu maddeler ayağınızdaki kötü kokunun gitmesini sağlamayacağı gibi deri hastalıklarına neden olmaktadır.

  Peki ayak kokusuna ne iyi gelir?

  Günümüzde bir çok firma ayak kokusunu önlemek amacıyla, sprey ve özel pudra üretmektedir. Ayrıca ayakkabılarınız için kullanabileceğiniz sprey ve tozlarda bulunuyor. Bu ürünleri kozmetik mağazalarında ve büyük marketlerede bulabilirsiniz.

  Ayak kokusunu önleyici sprey ve tozları kullanabileceğiniz gibi ayaklarınızı yıkadıktan sonra kurulayarak bebek pudrası dökmeniz de büyük ölçüde ayak kokusunu önleyecektir.

  Ayaklarınıza dökeceğiniz bebe pudrasını ayakkabı içine ve çoraplarınızın içine de dökebilirsiniz. Bu sayede siz yürüdükçe pudra havalanacak ve ayaklarınızın terlemesini önleyecektir. Bu sayede bakteriler üremek için uygun ortamı bulamayacaklar.

  Karbonat da işe yarıyor!

  Belirli aralıklarla ayakkabılarınıza akşamdan karbonat dökmeniz ve sabaha kadar bekletmeniz, bakterilerin yok olmasını sağlayacaktır. Bu sayede ayak kokusundan kurtulabilirsiniz.

  Doğal yöntemlerle ayak kokusundan kurtulun!

  Geçmişten günümüze gelen “kına ayak kokusuna iyi gelir” inanışı gerçekmiş. Ayaklarınıza yakacağınız kına ile ayak kokusunu önleyebilirsiniz. Ayrıca kınayı suda kaynatıp soğuttuktan sonra içerisine sirke ekleyerek yarım saat kadar ayaklarınızı bu suyun içerisinde tutarsanız ayak kokunuz büyük ölçüde geçecektir.

  Kınayı sevmeyenler için de önerilerimiz var elbette. Ayaklarınızı sirkeli suda bekletmek bakterilerin ölmesini sağlayacaktır. Akşam işten eve döndüşünüzde ılık bir sirkeli su hazırlayın ve ayaklarınızı bu süde 15 - 20 dakika bekletin. Hem günün yorgunluğunu bu şekilde atabilir hem de ayaklarınızın kokmasına neden olan bakterilerden kurtulabilirsiniz.

  Ada çayı, Akhuş Yaprağı çayı, ve siyah çay da ayak kokularına birebir diyebilirim. Bu çaylardan dilediğinizi demleyin ve ılıyınca ayaklarınızı içinde 15 - 20 dakika bekletin. Bitki çayları hem yorgunluğunuzu alacak hemde bakterilerin yok olmasını sağlayacaktır.

  Görüyoruz ki ayak kokusunun ortaya çıkması büyük ölçüde hijyene bağlı. Ayaklarınızı temiz tutun, ayakkabınızı ve çorabınızı her gün değiştirmeyi ihmal etmeyin.

  Gün içerisinde sizin tüm yükünüzü taşıyan ayaklarınızı sevin ve onlara iyi bakın.

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 4 gösterim

 • Toplam Viral: 53 gösterim
 • Toplam Seed: 653 gösterim
 • Toplam Direkt: 4.415 gösterim
 • Viral Puan: 7,84