1.770 gösterim
13,41 viral puan

İstanbul'un En Güzel Müzeleri

Türkiye’de özellikle sokağa çıkma kısıtlaması sonrası, ihtiyatlı davranan herkes evlerine çekilmiş durumda.

Bu dönemde ise en keyifli aktivitelerden biri, hazır boşken yakaladığımız müzeleri dolaşmak.

İstanbul bu konuda adeta bir cennet. Tedbir şart belki ama bu zamanı iyi değerlendirerek, sakin bir ortamda İstanbul’un kalbinde yatan sanat eserlerini görmekte fayda var.
MerakliYazar 10.12.2020 saat 09:39
 1. Sakıp Sabancı Müzesi

 2. Atlı Köşk olarak bilinen Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul’un en güzel semtlerinden Emirgan’da. 1925 yılında Mısır Hidiv ailesinden Prens Mehmed Ali Hasan tarafından İtalyan mimar Edoardo De Nari'ye yaptırılmış ve Hıdiv ailesinin değişik mensupları tarafından uzun yıllar yazlık konut olarak kullanılmış ana bina Fransız heykeltıraş Louis Doumas'ın 1864 yapımı at heykelinden ötürü "Atlı Köşk" olarak anılmaya başlanmış. 1951 yılında Hacı Sabancı’nın satın aldığı köşk 1998 yılında Sabancı ailesi tarafından içindeki koleksiyon ve eşyalar ile müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi'ne bağışlanmış ve hala müze olarak kullanılıyor.

  2002 yılında ziyarete açılan Müze'nin sergileme alanları 2005 yılındaki düzenleme ile genişletilerek, teknik düzeyde uluslararası standartlara kavuşmuş durumda. Bugün Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi zengin koleksiyonu, kabul ettiği kapsamlı uluslararası geçici sergileri, konservasyon birimleri, örnek eğitim programları, yapılan çeşitli konser, konferans ve seminerleriyle çok yönlü bir Müzecilik ortamı sunmaktadır.
 3. Pera Müzesi

 4. İstanbul’un en güzel yerlerinden birinde yer alan Pera Müzesi 2005’te açılan özel bir müzedir. Beş katlı müzenin her katında ayrı ayrı sergiler var, bu sergiler belli zamanlarda değişip yeni sergilere yer almakta. Aynı zaman da giriş katında kafesi mevcut.

  Müzede Osman Hamdi Bey’in 1906 yılında yapmış olduğu ‘‘Kaplumbağa Terbiyecisi’’ eseri sergileniyor. Eserde Bursa Yeşil Camii’nin üst katı görüntülenmekte ve camın üstündeki alanda; ‘‘Şifa’al-kulup lika’al Mahbud’’ (Kalplerin şifası, Sevgiliyle (Hz. Muhammed) buluşmaktadır yazılıdır. Bir diğer dikkat çeken eserlerden birisi de Alejandro Almanza Pereda’nın Horror Vacui (Boşluk Korkusu) eseri.
 5. İstanbul Arkeoloji Müzesi

 6. İstanbul Arkeoloji Müzesi, Gülhane Parkı’ndan Topkapı Sarayı’na çıkan Osman Hamdi Bey yokuşunda yer almakta. İçeride idaresi altında üç ayrı müze bulunuyor (Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk).

  Arkeoloji Müzesi dünyada müze binası olarak tasarlanan ve kullanılan ilk 10 müze arasında yer alıyor. Eski Şark Eserleri müzesi Osman Hamdi Bey tarafından 1883 yılında Sanayi-i Nefise Mektebi (Güzel Sanatlar Akademisi) olarak inşa ettirilmiş. Sonraki yıllarda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin temellerini oluşturacak olan bu akademi, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk güzel sanatlar okuludur.
 7. İstanbul Deniz Müzesi

 8. 1961 yılında Beşiktaş semtinin iskele meydanında Kaptan-ı Derya Barbaros Hayreddin Paşa’nın Anıtı ve Türbesi’nin yanına taşınmış.

  Koleksiyonunda yaklaşık 20.000 adet eser bulunmakta. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olan İstanbul Deniz Müzesi Türkiye’de kurulan ilk askeri müze Türkiye’nin denizcilik alanındaki en büyük ve koleksiyon bakımından oldukça zengin olan müzede birçok eserler görmeniz mümkün.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Twitter: 161 gösterim

 • Toplam Viral: 168 gösterim
 • Toplam Seed: 132 gösterim
 • Toplam Direkt: 1.470 gösterim
 • Viral Puan: 13,41