3.155 gösterim
47,80 viral puan

Bakan Işık’tan öğrencilere matematik dersi!

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ankara Sanayi Odası (ASO) Teknik Koleji’nde öğrencilere matematik dersi verdi. !
ihabotihabot 17.11.2014 saat 17:04
 1. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, ASO Teknik Koleji’ni ziyaret ederek, öğrencilere matematik dersi verdi. Okul Müdürü Mustafa Dascı’dan okul hakkında bilgi alan Bakan Işık, daha sonra ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile birlikte sınıfları gezdi. Bakan Işık, bir sınıfta öğrencilere matematik dersinin ne kadar önemli olduğunu anlatarak, “Öğrencilerde matematikte aşırı bilgi yüklemek yerine matematiği sevdirmelerini öneriyorum. Çünkü şu denklemi çözmesini öğrenci bu yıl öğrenmezse seneye öğrenir. Önemli olan matematiğin sevilmesi. Hayattaki problemler sadece temel matematik değil ya da sadece fen bilimleri problemleri değil. Sosyal bilimlerin çözümüne matematik yaklaşımı gerekir. Çözmek için veriler ortaya koyarsınız, ondan sonra o verilerden istenen sonuca bakarsınız. Veriler istenilen sonucu almaya yeterli mi değil mi bakarsınız. Matematiğin sevdirilmesi, matematiğin öğretilmesinden daha önceliklidir. Matematik dersine ilk girdiğim zaman hacim hesaplarını incelerken öğrencilere demiştim ki eğer matematik bilirseniz sizi kimse aldatamaz” diye konuştu.

  Sınıfları gezdikten sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Işık, “Türkiye’nin özellikle üretimine ve istihdamını, ihracatını arttırması için en çok ihtiyaç duyduğu alan nitelikli insan kaynağıdır. Nitelikli insan kaynağı ihtiyacını Türkiye giderdiği ölçüde diğer tüm ihtiyaçlarını çok daha kolay gidereceğine inanıyorum. Sanayide nitelikli insan ihtiyacı noktasında şu anda ciddi bir taleple karşı karşıyayız. Aslında ‘ara eleman’ deniyor ama ben bunu ‘aranan eleman’ diye özellikle vurgulamak istiyorum. Bizim üretimde aranan eleman ihtiyacımız her geçen gün artıyor. Aranan elemanın temini noktasında da en büyük sıkıntımız mevcut eğitim sistemimizin çok teorik olması, pratiği çok fazla içermemesi. Özellikle organize sanayi bölgeleri içerisinde kurulan bu okullarımız sadece teorik bilgiyle kalmıyor, çocuklarımızın hem temel becerilerini geliştirme hem de pratiği yakalama noktasında çok büyük imkan sağlıyor. Bu model Türkiye’de gerçekten başarılı oldu. Tüm uygulamalarda başarı görmekteyiz” şeklinde konuştu.

  ARZU TÜRKUÇAR
  ANKARA
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 3 gösterim

 • Toplam Viral: 9 gösterim
 • Toplam Seed: 66 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.080 gösterim
 • Viral Puan: 47,80