173 gösterim
8,24 viral puan

Sağlıklı Su Tüketimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

22 Mart Dünya Su Günü olarak kutlanıyor 1992'deki Dünya Zirvesi'nden itibaren... Peki suyun önemi nedir ? Vücudumuza ne gibi etkileri var ? Şişe su mu yoksa arıtma suyu mu sağlıklı ? Bu soruların cevabı için gelin Qnet diyetisyeni Çağatay Demir'in söylediklerine kulak verelim...
melihates1245 25.03.2020 saat 15:28
 1. 1. Çevre Kirliliği ve Bilinçsiz Tüketim

  En temel ihtiyacımız olan suyun önemi bazen unutulsa da vücudumuz için oldukça önemli yere sahip olduğu inkar edilemez bir gerçek. 22 Mart Dünya Su Günü sebebiyle açıklamarda bulunan Çağatay Demir " ‘günlük yaşamda suyu bol ancak bilinçsiz tüketirken içtiğimiz suyun kalitesini de göz ardı ediyoruz’ diyerek konuya farklı bir açıdan bakmamızı sağladı.

  Dünyanın genelinde bir problem haline gelen çevre kirliliği ve bilinçsiz tüketim, temiz suya erişimi gün geçtikçe zorlaştırıyor. Dünya’nın büyük bir oranının su dan oluşmasına rağmen tatlı su oranının sadece %2 olduğunu belirten Çağatay Demir şunları ekledi ; “Temel ihtiyacımızı karşılayan su kaynakları bilinçsiz tüketim, küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi nedenlerle giderek azalıyor. Dünya Sağlık Örgütü, günde yaklaşık 25 litre suyun insanların temel kullanım ve temizlik ihtiyacını karşılayabileceğini belirtiyor. Ülkemizde ise kişi başı günlük ortalama su miktarı 217 litre olarak kayıtlarda yer alıyor. İhtiyacımızdan çok daha fazla su tüketerek gelecek nesilleri tehlikeye atıyor, suyu bol ancak bilinçsiz tüketiyoruz.” dedi.
 2. 2. Arıtılmış Suyun Vücudumuz ve Çevremiz İçin Önemi

  Arıtılmış su kullanmanın yaratacağı çevresel değerin de altını çizen Çağatay Demir; “Su tasarrufu sağlamak ve mevcut kaynaklardan vücudumuzun ihtiyaçlarını en verimli şekilde karşılayabilmek adına su arıtmak günümüzde hayati önem taşıyor. Su arıtma cihazımız HomePure Nova, elektrik kullanımına ihtiyaç duymayan sistemi ile hem çevre dostu hem de sağlıklı su tüketimini mümkün kılıyor. 9 aşamalı filtreleme sistemi sayesinde Pi suyu veren HomePure Nova, özellikle şehir yaşamında vücudumuzun gereksinim duyduğu desteği sağlıyor. Canlı hücrede bulunan su ile neredeyse aynı kompozisyona sahip olan Pi suyu, hücre tarafından daha etkili bir şekilde kullanılabiliyor” dedi.

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 2 gösterim
 • Toplam Seed: 21 gösterim
 • Toplam Direkt: 150 gösterim
 • Viral Puan: 8,24