120.251 gösterim
14,52 viral puan

Çok Fazla Bilinmeyen 23 Köpek Türü ve Özellikleri

Belki şuana kadar adını hiç duymadığınız, hiç görmediğiniz, görüp adını merak ettiğiniz, tatlişlikte sınır tanıyan ve tanımayan, her telden çalan, her kesimden insanın ilgisini çekebilecek köpüşler.
Merve TunaAltunbag 04.09.2015 saat 23:03
 1. 1. Shih Tzu

  Benim favorilerimden bir tanesi. Minnoşlukta dip son resmen. Genel özelliklerine bakacak olursak; Çin asıllıdırlar, günde iki kez dolaşmaya çıkarılması yeterlidir, asla tüy dökmezler. Yabancılar,çocuklar ve yetişkinlerle iyi anlaşırlar, aşırı dost canlısıdırlar. Standart bir ömürde yani 15-20 yıl civarı yaşarlar. Isıramayan, çok az derecede hırlayan ve havlayan bir köpektir. Apartman daireleri için idealdir.
 2. 2. Lhasa Apso

  Tibet kökenli olan bir minnoş olup fazlaca inatçı, güvenli ve sahibine karşı duyguludur. Üst düzey bir işitme duyusu vardır. İsmini kutsal kent Lhasa'dan almıştır.
 3. 3. Yorkshire Terrier

  Yine apartman için ideal köpeklerdendir. Birleşik Krallık kökenlidir. Görüntüsüne karşın, tüm terrierler gibi cesur, enerjik ve zeki bir köpektir. Ailesine çok bağlıdır. Yabancılardan ve diğer köpeklerden hoşlanmaz. Çok havlar ve iyi bir bekçi köpeğidir. Teacup boyuda petshoplardan kolayca temin edilebilir. Kahve fincanı kadar küçük boyutlara ulaşılabilir.
 4. 4. Pekingese

  Bir zamanlar sadece Çin kralliyet saraylarında yaşayan bir köpektir. Budizm'le yakından ilgilidir (Eskiden Çin'de kötü ruhları kovan, yarı kutsal bir varlık olarak kabul edilirmiş ve halk onu selamlayarak önünden geçermiş) Kendini tehlikeye atacak kadar cesurdur. Özgürlüğüne ve birlikte yaşadığı kişiye çok düşkündür. Sahibini aşırı derecede kıskanır. Yabancılara mesafelidir.
 5. 5. Pomeranian

  Orta Avrupanın Pomeranya bölgesine ait olan bu minnoş pom diye kısaltılır. Sağlam, sağlıklı bir köpek ırkıdır. ABD'de en popüler 15 köpek cinsi arasındadır. Boo adı ile tanınan ve üne kavuşan köpeğin ırkıdır.
 6. 6. Bichon Frise

  Bir fransız köpeğidir. Adının anlamı fransızcada kıvırcık tüylü kucak köpeği anlamındadır. İsminin anlamını tam olarak karşılayan bu minnoş da benim favorilerim arasında olup oldukça hareketlidir. Tüyleri fazlaca uzar ve kabarır. Tüy bakımı oldukça önemlidir. Siz ona Bichon Frise demişsiniz ama bu bildiğin wonderful little dog.
 7. 7. Maltese

  Yaklaşık 2800 yıl önce Malta'da üretildiği düşünülen bir süs köpeği ırkıdır. Uzun beyaz tüylü, sarklık kulaklı, ufak vücutludur. Oldukça sevecen köpeklerdir, oyunculuk yetenekleri yüksektir. Geçmişte özellikle zenginler ve aristokratlar tarafından rağbet görmüş bir ırktır.
 8. 8. Poodle

  Alman kökenli olduğu düşünülen bir köpek ırkıdır. Fransa'da çok popüler olmuş ve Fransa'nın milli köpeği kabul edilmiştir. Günümüzde sirk hayvanı ve mantar bulucu olarak da kullanılırlar. Dünyanın en zeki köpeklerinden biri kabul edilen poodle 3 farklı çeşidi ile karşımıza çıkmaktadır; standart, minyatür ve oyuncak(süs).
 9. 9. Puli

  Puli, Macar koyun çobanı köpeğidir. Uzun kürklü ve çok canlı bir köpek ırkıdır. Sık rastlanan renkler mat siyahtır, gri veya beyazdır. Irk standardı 41–43 cm ve 13,5 kg'dır.
 10. 10. Brussels Griffon

  Belçika'da üretilmiş süs köpeği ırkıdır. Yüzündeki uzun tüyler, özel bir hava verir. Rengi kızıla çalan kahverengi, siyah ve kızıl-kahverengi hareli, siyah zemin üstüne kızıla çalan kahverengi, lekeli ya da düz siyah olabilir. Genel anlamda uysal bir köpektir.
 11. 11. Chow Chow

  Çin kökenli köpek ırkıdır. Çin Aslanı olarak da bilinir. İyi sosyalleştirilirse mükemmel bir aile köpeği olabilir. Genellikle usludur ama hırçınlaşabilir. Çok kararlıdır. Özgürlüğüne çok düşkündür ama birlikte yaşadığı insanlara çok bağlanır. Yavruyken tanıdığı diğer hayvanlarla iyi geçinir.
 12. 12. Havanese

  Bahçesiz evde yaşayabilen, iyi bir apartman köpeğidir. Kibar ve sadıktır, ailesine çok bağlanırlar ve oldukça sosyaldirler. Havanalı iyi bekçi köpeği olan Havanese ler eğitilebilirler ve her şeyi çabuk algılarlar.
 13. 13. Beagle

  Mükemmel bir narkotik arama köpeği ve harika bir aile dostudurlar. . İyi bir ev arkadaşıdırlar ve diğer köpek türleriyle iyi geçinir. Saldırgan değildirler. Çok iyi iz sürer, yalnız kalmayı sevmezler. Beagle herkesi seven, nazik, tatlı hayat dolu ve meraklı bir köpektir. Mutlulukla kuyruk sallar, sakin ve sevecendir.
 14. 14. Pug

  Çin kökenli bir süs köpeği ırkıdır. Bu cins köpeklerin hararet, obezite farenks refleksinin yanı sıra daha ciddi olan beyin zarı hasarı ve hemispondili hastalıklarına yakalanma ihtimalleri yüksektir. Sahipleri tarafından, kulakları ve yüzündeki kırışıklıkların arası özenle ve sık aralıklarla temizlenmelidir. Bakımı oldukça zahmetli bir köpektir.
 15. 15. Anatolian Shepherd

  Aslan kadar güçlü, cüsselidirler. İyi bir bekçi köpeğidirler. Her gün egzersize ihtiyaç duyarlar. Kökeni Türkiye-Sivas'tır. Sivas kangalı yani. Çok şeyapmayın.
 16. 16. Boxer

  İlk olarak 19. yüzyıl'da Almanya'da üretilen boksör ırkı, buldog ve mastif kırmasıdır. 1950'lerin ortasında beğenilen ırklar arasına girmişse de günümüzde eskisi kadar yaygın değildir. Bütün buldoglar gibi, modern boksörün ataları, köpek ve boğa döğüşleri için yetiştirilmiştir.
 17. 17. Shar-Pei

  Çin kökenli köpek ırkıdır. Ataları Chow Chow olabilme ihtimali yüksektir. Yüzlerinde üzüntülü bir ifade vardır. Ev içinde mutludurlar. Sakin, iyi huylu ve sadıktırlar. Shar-Pei, geçmişte yırtıcı bir savaş köpeği idi. Çin'de yapılan köpek dövüşlerinde çok popülerdi. Yıllarca bu dövüşlerde bir öncü olarak alkışlanmıştır. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne getirilip burada insana arkadaşlık eden bir minnoş köpek haline getirilmiş.
 18. 18. Samoyed

  Kuzeybatı Rusya ve Sibirya'dan getirildiği bilinmektedir. Samoyed, adını kuzey Sibirya'da yaşayan Samoyedlerden almaktadır. Uzun beyaz tüyleri ve gülen yüz yapısı ile tanınırlar.
 19. 19. Dalmatian

  TKC'ye göre faydalı köpekler kategorisinde olan bu köpeğin kökeni, kesin olmamakla birlikte Hırvatistan'daki Dalmaçya bölgesine dayanır. 1800 yıllarından sonra İngiltere'de yetiştirilen bir köpektir. Günümüzde dünyanın pek çok yerinde refakatçi olarak yetiştirilmektedir. Dalmaçyalılar yıllarca itfaiyeciler tarafından istasyonlarındaki fareleri kovalamaları için tutulmuşlardır. Ayrıca 2. Dünya Savaşı sırasında gizli mesaj ve tıbbi malzeme taşımak için kullanıldıkları bilinmektedir.
 20. 20. Xoloitzcuintli

  Tüylerinin olmayışı ve adının telaffuzu ile insanları zorlamasıyla tanınır. Meksika kökenlidir. Ortalama yaşam süresi 12-15 yıl arasındadır. Hızı ile öne çıkar.
 21. 21. Great Pyrenees

  Fransız çoban köpeklerinin en eskisi olarak bilinir. Pyrenees bölgesinde ortaya çıkmış ve burada geliştirilmiştir. İlk kez 1921'de yapılan bir gösteride tanıtılmıştır. Günümüzde ise hem çoban köpeği hem de sadık, canlı, güvenilir bir ev köpeği olarak kullanılır.
 22. 22. Dingo

  Avustralya'da ve güneydoğu Asya'da yaşayan etçil yaban köpeği türü. 17. yüzyılda Avustralya'ya yerleşen ilk Avrupalı göçmenler bu kıtaya özgü hayvanlarla karşılaştılar. Bir yaban köpeği olan dingo da bunlardan biriydi.
 23. 23. Dogo Argentino

  Dogo, ilk kez 1920 yılında Arjantin'de avcılık görevi için yetiştilmiş, çok iyi domuz avcısı olan köpek ırkıdır. Ailesine çok bağlıdır. Sürekli sevilmek, öpülmek, kucaklanmak ister. Polis ve askerlere yardımcı olur, arama kurtarma, koruma gibi işleri iyi yaparlar.

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 43 gösterim
 • Twitter: 137 gösterim

 • Toplam Viral: 12.693 gösterim
 • Toplam Seed: 8.282 gösterim
 • Toplam Direkt: 99.276 gösterim
 • Viral Puan: 14,52