5.549 gösterim
7,97 viral puan

90'lara Damga Vuran Efsane Diziler

İnternetin yaygın olmadığı, yayın günlerini heyecanla beklediğimiz, 90'lar döneminde akşamların tek eğlencesi televizyon ve doğal olarak diziler. O günden bugüne izleme alışkanları oldukça değişim gösterse de, diziler hala varlıklarını sürdürmeye devam ediyor. Türk - Yabancı adını tarihe yazdıran efsane dizilere gelin birlikte bakalım. Seri Türk dizileri ile başlasın o halde !
HaberSelf 02.05.2019 saat 12:19
 1. 1. ÇARLİ İŞ BAŞINDA

  Talat Sanal'a Amerika'da vefat eden amcası (Recep Albert) tarafından emanet edilen maymun Çarli'nin Türkiye'deki hikâyesi Çarli dönemin en çok izlenen dizilerinden birisiydi. Yalnızca 2 sezon yayınlanan dizide Çarl'yi apartman yöneticilerinden saklamaya çalışa aile ne çekmişti.
 2. 2. BASKÜL AİLESİ

  Baskül Ailesi (1997) Yine 90’lı yılların en sağlam komedilerinden idi. 90'ların efsane TV dizilerinden, kadrosunda Şafak Sezer, Çiçek Dilligil, Şoray Uzun ve Dolunay Soysert gibi dev isimleri barındıran Baskül Ailesi Şafak Sezer'in yıldızının parladığı dizi olmuştu.
 3. 3. KAYGISIZLAR

  Kaygısızlar 3 eş ve 36 çocuklu Memnun Kaygısız’ın komik maceralarını anlatan, izlemeye doyamadığımız dizilerden birisiydi. Çapkın Memnun Kaygısız 3 eş ve 36 çocuklu ailesi ile İstanbul'a asker arkadaşının yanına gider ve asıl macera İstanbul'da başlar.
 4. 4. ÇILGIN BEDİŞ

  90'lara damga vuran efsane dizilerden birisi de Çılgın Bediş'ti. Kızların hiç bir bölümü kaçırmadığı Çılgın Bediş dizisinde, Yonca Evcimik çılgın bir liseli kızı canlandırıyordu. Dizi dönemin en eğlenceli dizilerindendi.
 5. 5. SIDIKA

  "Kız Sıdıka, intihar edersen baban seni öldürür" repliği ile akıllara kazınan dönemin açık ara en komik dizilerinden birisi olan Sıdıka, İstanbul'un bir kenar mahallesinde yaşayan Sinoplu Saka ailesinin maceralarını anlatır. Sıdıka okula gönderilmemiş olsa da kendisini eğitebilmiş, kitap okuyan, espritüel bir ev kızıdır. Aklı az olan bir abisi, baskıcı ve alkolik bir babası, Sıdıka'nın sorunlu olduğunu düşünen ve bir an önce onu evlendirmek niyetinde olan bir annesi vardır. Sıdıka'nın günleri evde kapalı kalarak geçmektedir ve dış dünya ile tek bağlantısı pencereden dışarıyı izlemektir
 6. 6. DAWSON'S CREEK

  90'ların en sevilen Amerikan dizisi Dawson's Creek entrikaları ile biliniyordu. Dizi gençlerin çocukluk yıllarından üniversite çağlarına kadar yaşadıkları maceraları, arkadaşlık bağlarını ve hayata atılmalarını anlat
 7. 7. FULL HOUSE ( BİZİM AİLE)

  Yayınlandığı dönemin en iyi sitkomlarından birisi olan Bizim Aile ( Full House) San Fransisco'da üç kızıyla yaşayan dul Bob Saget ile karısının kardeşi John Stamos ile arkadaşı Dave Coulier'in aynı evde geçirdikleri yaşamı hikaye alıyor. Dizideki küçük Michelle, dizinin en çok sevilen karakterlerinden birisiydi.
 8. 8. BEVERLY HILLS

  Tüm dünyada büyük ilgi gören ve efsaneleşen Beverly Hills dizisi , Türkiye'de "Evimiz Hollywood'da" başlığıyla yayınlanmıştı. Dönemin kült dizisinde, bir grup arkadaşın okul günlerinden yetişkinliğe kadar geçen zamanda yaşadıklarını anlatılıyordu.
 9. 9. SABRINA

  16 yaşındaki Sabrina'nın hikayesi en çok ilgi çekenlerdendi belki de. Cadı olduğunu öğrenen ve iki halası ile birlikte yaşayan Sabrina'nın bir de efsaneler arasında giren ve konuşan kedisi Salem vardır. Alışılmışın dışına çıkan dizi dönemin hayal gücünü zorlayan gençleri için ilaç gibiydi.
 10. 10. X FILES ( GİZLİ DOSYALAR)

  Hatırlayanların kulağına dizinin efsane jeneriğinin geldiğini tahmin ediyoruz. X Files, belki de dönemin en iyi bilim kurgu dizilerinden birisiydi. Dizi Fox Mulder ve Dana Scully isimli iki FBI ajanının maceralarını konu almıştı.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 17 gösterim
 • Twitter: 27 gösterim

 • Toplam Viral: 129 gösterim
 • Toplam Seed: 696 gösterim
 • Toplam Direkt: 4.724 gösterim
 • Viral Puan: 7,97