846 gösterim
9,10 viral puan

Kira gelir vergisi nedir, nasıl hesaplanır?

Gayrimenkulünü yeri yada mesken olarak kiraya veren kişiler, yeri veya mesken istisna sınırlarını aşıyor ise beyanname vererek vergilerini vermek zorundalar. Peki kira geliri nedir? Nasıl hesaplanır?
MerakliYazar 27.07.2018 saat 14:50
 1. Bir konutun, bir mülkün veya taşıt gibi herhangi bir şeyin belli bir bedel karşılığında, bir süre için sahibi tarafından başkasına verilmesiyle elde edilen gelire kira geliri denir.
 2. Evini kiraya veren kişi eğer sınırları aşıyor ise beyanname vermek durumundadır ve beyannamesinin üzerinden Maliye Bakanlığı’na gelirlerini bildirmek zorundadır.

  Bu durumda kiraya veren kişi kira geliri elde ediyor olabilir. Ancak bu durumun yanında bir kısım giderlere katlanıyor da olabilir. Kiraya veren kişi vergisini geliri üzerinden değil, net kazancı üzerinden verecektir.

  Sonuç olarak beyanname verme sınırında bulunan kişiler, beyannamelerini verir ve yapılacak olan hesaplamalar neticesinde ödeme yapması gerekiyorsa, bir sonraki yılın Mart ve Temmuz aylarında ödemelerini yaparak mükellefiyetlerini yerine getirmiş olurlar.
 3. Aylık kira geliri 1.000 lira ile 1.500 lira arası olan konutlar için hesaplanan vergi, yaklaşık bir aylık kiraya denk gelmekte. Yani, bu aralıkta kira alanlar için ‘bir yıllık kiranın bir aylığı devlete ödenecek’ diyebiliriz.

  Kira gelirinin büyüklüğüne göre vergi oranları; yüzde 15, yüzde 20, yüzde 27 ve yüzde 35’dir. 2017 kiralarının; her ay değişmeden aynı bedel üzerinden yıl boyunca tahsil edildiği varsayılmıştır.

  Kira gelir vergisinin ödenmesinde de bazı kolaylıklar bulunmakta. Bunların en bilinene Paraf kart'ın sunduğu üç taksit avantajı.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 5 gösterim
 • Toplam Seed: 93 gösterim
 • Toplam Direkt: 748 gösterim
 • Viral Puan: 9,10