202 gösterim
16,83 viral puan

E-postalarda Mail Blacklist Nedir? Güzel Hosting ile E-posta Kara Listeden Nasıl Çıkartılır?

E-postaların kara listeye girmesi dünyasında pek çok sorunu meydana getirir. Bu sebeple ne olduğu ve nasıl çözümlenmesi gerektiğiyle ilgili bilgi sahibi olunması önem taşır. E-postalarda mail blacklist sorunu meydana geldiğinde gönderdiğiniz e-postalar karşı tarafa ulaşmaz ve beraberinde birçok sorunu doğurur. Sorunun neden kaynaklandığını ve nasıl çözüme kavuşturulacağını detaylıca açıklayacağ
kadirsel 18.07.2023 saat 17:54
 1. 1.

  E-postalarda Mail Blacklist Nedir? Blacklist Kara Liste Ne Demek?
  E-posta sağlayıcıları istenmeyen zararlı mailler tespit ettiklerinde bu sistemi kullanırlar. “Kara Liste” anlamına gelen mail blacklist sistemi en basit haliyle e-postalar arasında filtreleme görevi üstlenir. Bu sistem üzerinde zararlı olabilecek spam içerikler tespit edilirse kara listeye eklenir. Bunu insanlar arasında “Mail Kara Liste” ya da “Mail Blacklist” olarak duyabilirsiniz. Sorunu yaşayan kişilerin ilk önce kontrolleri sağlaması ve ardından çözüm yollarına başvurması gerekir. Mail Kara Listeye Girerse Ne Olur?
  E-postanızın kara listeye girdiğinde neler olabileceğini merak ediyorsanız kolayca anlayabilirsiniz. Sorunun ilk belirtisi gönderdiğiniz dosya ve maillerin karşı tarafa ulaşmamasıdır. Defalarca deneseniz bile iletileriniz asla ulaşmaz. Bunun sebebi; mail blacklist sisteminin sizi spam olarak işaretlemesi ve kara listeye eklemesidir. Bunun gerçekleşmesi sonucunda hayatınızda birçok aksaklık meydana gelir. Önemli veriler ulaştırılamaz ve ortaklarıyla iletişim kurulamaz.

  Mail Neden Kara Listeye Girer?
  Mail adresinin kara listeye eklenmesi birkaç önemli nedene dayanır. Bunlardan ilki aşırı spam göndermektir. Bununla beraber karşı taraf sizi spam olarak işaretleyebilir. Bu da muhtemel nedenler arasında yer alır. Diğer önemli neden ise e-posta sağlayıcısının politikalarına aykırı hareket etmektir. Virüs veya zararlı içerikler bunu başlıca sebebi olabilir. Bundan dolayı e-postanızı bu tür içeriklerden uzak tutmalı ve spam göndermemeye dikkat etmelisiniz.

  Mail Blacklist Nasıl Kontrol Edilir?
  Mail blacklist kontrolü yaparak kara listeye girdiğiniz kolayca öğrenebilirsiniz. Bunu yapabilmek için ücretsiz araçlardan yardım almak en basit yoldur. Bahsi geçen araçlar e-posta adresinizi veya IP adresinizi çeşitli listelerde kontrol eder ve sizin kara listeye alınıp alınmadığınızı belirler. Bu kontrolü düzenli bir şekilde gerçekleştirerek iletilerinizin alıcılara ulaşıp ulaşmadığını tespit edebilirsiniz.

  Güzel Hosting ile E-posta Kara Listeden Nasıl Çıkartılır?
  Mail adresinizin kontrolünü sağladınız ve kara listede olduğunun farkında vardınız. Önereceğimiz birkaç yöntemi deneyerek listelerden çıkabilirsiniz. Bu yöntemlerden bazılarını aşağıda sıralıyoruz;

  Blacklist kontrolü yapın ve kara listede olup olmadığını öğrenin.
  Gönderdiğiniz e-postalarda spam olup olmadığını kontrol edin.
  Aşırı spam gönderiyorsanız bunu düzeltmeyi deneyin.
  E-postanızı kötü yazılım içerebilecek sitelerden çıkarın.
  Listenizi belli aralıklarla temizlediğinizden emin olun.
  Blacklist operatörüne mail göndererek kara listeden çıkmayı talep edin.
  Kullanıcılar mail blacklist operatörüne iletecekleri bir mesajla hemen beyaz listeye alınabilirler. Bazı kişiler için bu süreç daha uzun sürebilir. Kara listeden çıktıysanız listelerinizi temiz tutmaya ve spam göndermemeye mutlaka dikkat edin. Aksi durumda aynı problemi tekrar yaşayabilirsiniz.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Toplam Seed: 12 gösterim
 • Toplam Direkt: 190 gösterim
 • Viral Puan: 16,83