3.070 gösterim
42,64 viral puan

İstanbul'da curling sezonu açıldı!

İstanbul Teknik Üniversitesi Spor Kulübü önderliğindeki Curling antrenmanları İstanbul İBB Silivrikapı Buz Pistinde başladı.!
ihabotihabot 07.11.2014 saat 13:20
 1. Sezonun ilk antrenmanı, 3 yıldır İstanbul'un Türkiye Curling Lig'indeki tek temsilcisi olan İTÜ Spor Kulübü tarafından organize edildi. Sezon açılış antrenmanına katılan 30 sporcuya, takım antrenörü Burak Korucu ve İTÜ Curling takım kaptanları tarafından Curling eğitimi verildi.

  İstanbul'da Curling için özel ve uygun pist bulunmamasına rağmen Silivrikapı Buz Pisti büyük salonu kullanarak antrenman yapmaya ve ilgilenen aday sporculara eğitim vermeye çalışan İTÜ SK, Curling'i İstanbul'a yayma konusunda iddalı. Türkiye’ye Curling'in girdiği 2011 Universiade Erzurum Kış Oyunları sonrasında 3 yıldır İTÜ SK, liglerde yarışan lisanslı 52 sporcu çıkarmış durumda. Bu örnekten de yola çıkan İTÜ takımlar antrenörü Burak Korucu, “İstanbul'da Curling sporunu yapmak isteyen çok sayıda aday sporcu mevcut. Sadece İTÜ'de her sene yapılan sezon açılış tanıtımlarında 100den fazla İTÜ'lü buza çıkıp eğitim almak için sıraya giriyor. Çok küçük bir alana ihtiyaç duyan Curling için 1 ya da 2 sheetli bir antrenman pisti yapılabilirse, İTÜ olimpiyat sporcusu çıkarabilir, mühendislik bilgilerinin bir nevi uygulaması olan esnek çarpışma teorileri içeren ve buz üstü satranç olarak da adlandırılan Curling'e ilgilerinin boşa olmadığını ispatlayabilir.” dedi.
  Türkiye Buz Pateni Federasyonunun 3 yılda Curling branşında ulaştığı lisanslı sporcu sayısı yaklaşık 500 ve bunların 50’sinin İstanbul İTÜ sporcusu olduğu belirtildi.

  Düzenledikleri Curling başlangıç seviyesi antrenmanlarına katılmak isteyen genç yaşlı her seviyeden çok sayıda İstanbullu olduğunu söyleyen İTÜ antrenör ve sporcuları, İstanbul’a küçük bir Curling antrenman buzunun yapılmasının, İstanbul’da ve Türkiye’de Curling’in gelişmesi ve yayılması için çok önemli bir adım olacağını, bu konuda devlet yetkilileri ve özel sektörden destek beklediklerini belirttiler.

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 2 gösterim

 • Toplam Viral: 13 gösterim
 • Toplam Seed: 72 gösterim
 • Toplam Direkt: 2.985 gösterim
 • Viral Puan: 42,64