3.720 gösterim
49,60 viral puan

Başbakan Yardımcısı o tartışmalara son noktayı koydu!

Bülent Arınç, 'Amerika’yı Müslümanlar keşfettiyse neden büyük bir kısmı Katolik' tartışmalarına son noktayı koydu.!
ihabotihabot 20.11.2014 saat 19:17
 1. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Amerika’yı Müslümanlar keşfetti” şeklindeki beyanından sonra çıkan “Amerika’yı Müslümanlar keşfettiyse neden büyük bir kısmı Katolik” tartışmalarına son noktayı koydu. Arınç, “Müslümanlar bulundukları her yerde din ve vicdanlara baskı yapmaz, onları zorla Müslümanlaştırmaz” dedi.

  Parlamentoda CHP İstanbul Milletvekili Osman Taney Korutürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Amerika’yı Müslümanların keşfettiği beyanına yönelik eleştirilerde bulundu. “Bulduktan sonra ne yapmışlar” ifadelerini kullanan Korutürk, “Amerika'yı 1178'de Müslümanlar bulmuş. Çok güzel bir şey, hepimize gurur verir ama bulduktan sonra ne yapmış? 1178 ne zaman 2014 ne zaman? Bugün bakıyorsunuz, Amerika'nın güneyinin tamamı Katolik; Amerika'nın kuzeyinin büyük kısmı Protestan, bir kısmı Musevi. Bulduktan sonra ne yapmış? Bu da bir beceriklilik hikâyesi değil ama Müslümanların çok becerikli oldukları, ilim alanında, bilim alanında buluşlar, keşifler, icatlar alanında çok parlak oldukları dönemler var. Onlardan misal verip onları anlatacağımıza başarısızlık öykülerini anlatıyoruz, onlardan iftihar etmeye kalkıyoruz, bunlarla görüşme açıyoruz, konuşma açıyoruz; bunlar doğru şeyler değil arkadaşlar” açıklamasında bulundu.

  Korutürk’ün yaptığı açıklamaya cevap veren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Sayın Korutürk'ün bir cümlesine bir cümleyle atıfta bulunmak istiyorum, Sayın Cumhurbaşkanımız bir yerdeki konuşmasında ‘Amerika Kıtası'nı Müslümanlar keşfetti’ dedi ve bunun üzerinde durdu. Bunun karşılığında da bir tartışma başladı. Fena bir tartışma değil. Yeri miydi, yeri değil miydi, bu eleştiriye açık bir konu ama burada eleştirilirken şu argümanın kullanılmasını yadırgarım. ‘Peki, Müslümanlar keşfetti de ondan sonra ne oldu? İşte, güney kıtası tamamen Katolik.’ Olabilir. Zaten Müslümanların böyle bir özelliği var, Müslümanlar bulundukları her yerde din ve vicdanlara baskı yapmaz, onları zorla Müslümanlaştırmaz. Başkaları için geçerli olmayan bu özelliğin Müslümanlarda bulunuyor olmasını takdir etmemiz ve alkışlamamız gerekirken, ‘onlar niye Katolik olarak kaldılar da Müslüman yapılmadılar’ gibi, sonu belki buraya varacak bir eleştiriyi doğru bulmam” diye konuştu.

  DERYA YETİM
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 2 gösterim

 • Toplam Viral: 12 gösterim
 • Toplam Seed: 75 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.633 gösterim
 • Viral Puan: 49,60