6.790 gösterim
17,23 viral puan

Velilerden korkunç iddia!!

İzmir’in Bayraklı ilçesindeki bir okulda, velilerinin iddialarına göre, öğrencilerin bir kısmı malzeme deposunda tehlike altında eğitim görüyor. Veliler, öğrencilerin eğitim gördüğü toplantı-tiyatro salonunda bulunan trafonun tehlike saçtığını ve çocuklarının korku içerisinde eğitim gördüğünü ileri sürdü. !
ihabotihabot 22.11.2014 saat 12:56
 1. Osmangazi Mahallesinde bulunan Osman Faruk Verimer İlkokulu, iddiaya göre, 900 öğrenci kapasitesi varken, bin 200 öğrenci ile eğitime devam ediyor. Öğrenci fazlalığı ve sınıfların yetersizliğinden dolayı 2 yıldır öğrencilerin bir kısmı, okulun malzeme deposunda ve toplantı-tiyatro salonunda oluşturulan sınıfta eğitim görüyor.

  ANA TRAFO YANINDA ÖLÜM KORKUSUYLA EĞİTİM
  Veliler, öğrencilerin eğitim gördüğü toplantı-tiyatro salonunda, okul binasının ana trafosunun bulunduğunu iddia ederek, kabloların tehlike saçtığını ve öğrencilerin akıma kapılabileceğini öne sürdü. Velilerin cep telefonlarıyla çektikleri görüntülerde, sınıfta trafonun bulunduğu görülüyor. Okulun bahçe duvarlarının kapatılması ve öğrencilerin eğitim gördüğü depodaki pencerelerin küçüklüğü de dikkat çekiyor.

  "BİR YARDIMSEVER BULUN GETİRİN"
  Öğrenci velileri, Osman Faruk Verimer İlkokulu'nun önünde toplanarak seslerini duyurmaya çalıştı. Depoda eğitim gören öğrencilerin velilerinden Dilek Odlukaya, 900 kişilik okulda bin 200 kişinin eğitim gördüğünü iddia etti. Sınıflar dolu olduğu için okulun malzeme deposu olarak kullanılan noktanın sınıf olarak kullanıldığını ileri süren Odlukaya, "Malzeme odasındaki bir metrekarelik havalandırmadan içeri ışık alıyor. Çocuklarımız burada eğitim almaya çalışıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na kadar gittik, imza topladık, derdimizi anlattık. Ancak bize söylenen, ‘Bir yardım sever bulun ve bize getirin. Okulumuza katkı verip, ek binanın yardım sever tarafından yaptırılmasını sağlayın’ dediler" dedi. Öğrencilerle ilgilenilmediğini ifade eden Odlukaya, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sınıf olarak kullanılan malzeme deposu sonra değiştirilerek okulun toplantı ve tiyatro salonu verildi. Ancak burada okulun ana trafosu var. Bizim çocuklarımız, 30 öğrenci, ölümle burun buruna orada eğitim görüyor. Okul yönetimine de bildirdik trafoyu. Ancak onlarda, malzeme deposu yerine toplantı ve tiyatro salonunun daha iyi olacağını söylediler. Okul yönetimi bizim arkamızda oldu; ancak biz istiyoruz ki Milli Eğitim Bakanlığı da bizim yanımızda olsun.’’

  "ÖĞRENCİLER SIRALARI TAŞIYORDU"
  Öğrenci velisi Nilgün Ateş ise öğrencilerin kendi sıralarını kendisinin taşıdığını ileri sürerek, Biz okul kapısı önünde bekliyorduk. Bir baktık çocuklarımız okul ana binasından sıra ve sandalyeleri kendi başlarına alarak depoya taşıyordu. Yanlarına gittik. Okul müdürümüz de çıktı bağırdı, ‘niye çocuklar sırayı taşıyor’ diye. Çocuklar kendi kendilerine taşıdıklarını söyledi. Bu çocukların sıraları taşıması mantıksız. Kendi başlarına neden taşısın, birileri çocukları yönlendirmiştir’’ dedi.

  "ÇOCUĞUM ASTIM HASTASI"
  Çocuğunun astım hastası olduğu anlatan Ateş şu ifadelere yer verdi: ''Benim çocuğum astım hastası. İlçe milli eğitime gidip dedim ki, ‘Benim çocuğum astım hastası. Havasız, rutubetli havada duramaz. Bana dediler ki, ‘Çocuğunu bir hafta okula gönderme, biz sınıfı temin edesiye kadar’ Mantıksız önerilerde bulundular. Çocuğumun okumasını istiyorum . İzmir gibi bir ortamda, böyle bir rezillik olmaz. Geçen yıldan beri böyle eğitim devam ediyor.’’

  "OKULUMUZ NEDEN CEZAEVİ GİBİ ÇEVRİLİ?"
  Okulun etrafının demirle kapalı olduğunu ifade eden öğrenci velisi Zeynep Fidan da, ''Ben çocuğumu birinci sınıfa kayıt ettirmeye geldiğim zaman Müdür yardımcımıza, ‘Okulumuz neden kapalı cezaevi gibi çevrili’ dedim. O da bana, ‘Daha önce ortaokul öğrencileri okuduğu için ve okulun çevresinde uyuşturucu madde satıldığından bu şekilde çözüm ürettik. Ama yavaş yavaş kaldırılacak‘ dedi. Ama 3 senedir kapı haricinde hiçbir gelişme olmadı’’ diye konuştu.

  KORKU İÇİNDE EĞİTİM GÖRÜYORDUK
  Osman Faruk Verimer İlkokulu'nda okuyan ve şimdi Mustafa Uğur Ortaokulu'nda eğitimine devam eden 5. sınıf öğrencisi Dilayda Akman (11), sağlıksız bir ortamda eğitim gördüklerini anlattı. Akman, geçen yıl buradaki depoda okuduğunu belirterek, "Devamlı yer değiştiriyorduk, sağlıklı bir eğitim göremiyorduk. Derslik olarak kullandığımız toplantı salonunda trafo vardı. Trafonun önüne perde çekilmişti. Öğretmenlerimiz korkuyordu, bize de yaklaşmayın diyordu. Çok tehlikeli yerde ders işledik’’ dedi.
  İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, konuyla ilgili araştırma yapacağını belirtti. Bardakçı, "Konu ile ilgili bana hiçbir bilgi gelmedi. Eğer İl Milli Eğitim Müdürlüğü'müze böyle bir ihbar gelmişse, müdürlüğümüzün İnşaat, Emlak ve Yatırım Bölümü'nün bilgisi vardır. Konu hakkında araştırma yapacağım'' dedi.

  ATAKAN ŞEN
 • Şu an haberi okuyan: 2 kişi var
 • Facebook: 3 gösterim
 • Twitter: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 10 gösterim
 • Toplam Seed: 394 gösterim
 • Toplam Direkt: 6.386 gösterim
 • Viral Puan: 17,23

İlgili Haberler