8.673 gösterim
6,12 viral puan

10 Maddede Tarihimizde Derin Gurur İzi Bırakmış Mübariz İbrahimov

Ünlü şair ve yazar Hüseyin Nihal Atsız kahramanlık adlı şiirinde şöyle der. “Adsız sansız olsa da en büyük kahramanlık gözünü kırpmadan saldırıp bir daha dönmemektir.” Türklerin tarihinde korkmadan ölüme atılan pek çok kahramandan birisidir. Sadece Azerbaycan Türklerinin değil dünyadaki tüm Türklerin bilmesi gereken haksızlığa tek başına başkaldırmış bir adamdır.
EnesAbiş 22.11.2016 saat 13:50
 1. 1. Doğumu ve Askerliği

  Ağa Kerimoğlu Mübariz İbrhimov 7 Şubat 1988 tarihinde Azerbaycan’ın Bilesuvar kazası Aliyebat köyünde dünyaya geldi. 1999 yılında başladığı eğitimini 2005 yılında tamamladı. Aynı yıl askerlik görevini yapmak üzere askere alındı. Askerlik hizmetine Azerbaycan iç işleri bakanlığına bağlı özel kuvvetler birliğinde yaparak 2007 yılında çavuş rütbesiyle terhis oldu. 2009 yılında kendi isteğiyle uzman çavuş olarak askere döndü.
 2. 2. İsteği ve Ermeni Soykırımı

  Arzusu Ermenilerle sınır olan bölgelerde görev yapmaktı. Ancak bu amacına nihayet 2010 yılının Nisan ayında ulaştı ve kendi isteğiyle Karabağ cephesine sınır birliğine atandı. Kafkas dağlarının güneydoğusunda yer alan 4392 km2 lik binlerce yıllık Türk yurdu, Azerbaycan toğrağı olan Karabağda Ermenilerce 1948, 1953 ve 1988 de Türklere karşı insanlık dışı katliamlar ve soykırımlar yapılmış birçok Azerbaycan Türkü kadın çocuk genç yaşlı demeden öldürülmüş ve sakat bırakılmıştı.
 3. 3. Ermenistan'ın Karabağ İsteği

  1990ların başında bölgenin etnik çatışmalar yeniden başlamış ve Ermenistanın Karabağı kendi sınırlarına katma isteğini bildirdikten sonra bu çatışmalar savaşa dönüşmüştü. 26 Şubat 1992de Rus ordusunun desteği ile 7000 azerbaycan türkünün yaşadığı Hocalıyı basan işgalci Ermeniler şehri yakıp yıkmakla kalmadı ve kayıtlara 83 çocuk 106 kadın ve 70den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 sivili ödürdü. 487 kişiyi ağır yaraladı. Ölü ve yaralılardan başka 1277 kişi rehin alımış 150 kişi ise kaybolmuştur.
 4. 4. Kadın Çocuk Yaşlı Demeden

  Cenazelerde yapılan işlemlere göre bir çoğunun yakıldığı gözlerinin oyulduğu başlarının kesildiği saptanmıştır. Bu cinayetlere hamile kadınlar dahildi.
 5. 5. İntikam Yemini

  Bu yaşanılan ve Ermenilerin sürekli artan tacizleri bütün Azerbaycan türkleri gibi Mübariz İbrahimov u da üzmüş ve onun intikam yemini etmesine sebep olmuştu. Bunun hesabının sorulması gerekiyordu.
 6. 6. Vatan Sağ Olsun

  İbrahimov sınır görevinin 3. Ayında bir gece kafasında kurduğu planı uygulamaya koyar. 19 haziran 2010 günü gecenin 11 buçuğunda kimseye haber vermeden yanına silah ve cephane alarak geride anne ve babasına “şehit olursam üzülmeyin. Vatan sağ olsun” diye kısacık bir not bırakarak tek başına 1 km boyunca mayın döşeli alanı aşar. Ermenistan sınırını geçer ve sınır karakoluna baskın düzenler.
 7. 7. Çelik ve Süngü

  Bu ani ve şok saldırıda ilk etapta karakolda bulunan asker ve subayları öldürür. Gelen takviye kuvvetleriyle 5 saat boyunca karakolda ele geçirdiği cephaneyle savaşır. Cephane bitince süngüyü takarak saldırır.
 8. 8. "Ben Oğlumu Bilirim. Sınıra Doğru Gidin"

  Gün doğumunda şehit düştüğünde arkasında 45 subay ve askerin cesedini bırakmıştır. Mübariz İbrahimov’un kışlada olmadığı fark edildiğinde aradıkları babası o sabahı şöyle anlatmıştır. “o gün sabah erken saatlerde aradılar beni. Oğlumun evde olmadıklarını sordular. Silah ve cephane alarak birlikten ayrıldığını söylediler. Ben oğlumu bilirim. Sınıra doğru gidin dedim. Daha sonra mektubunu bulmuşlar”.
 9. 9. Dirisinin Bileğini Bükemedik. Bari Cesedine Saygısızlık Edelim

  Ermenistan bu olayla şok olmuştur. Yaşadıkları büyük hezimetten dolayı orduda komuta kademesini değiştiren Ermenistan, bir yandan olay sonrası dehşet ve korkuya kapılan ermeni halkını teselli edebilmek için yalan yanlış haberlerle olayın boyutunu küçültmeye çalışırken bir yandan Mübariz İbrahimov’un cansız bedenine hakaret edecek kadar alçalır ve elleri bağlı cesedin üzerine yaptığı hakaretleri rus internet sayfalarında yayınlar.
 10. 10. HEPİMİZ MÜBARİZİZ!!

  Şehit mübariz ibrahimov un cenazesi Azerbaycan devletine 2 ay boyunca teslim edilmez. En sonunda cenazeyi teslim ettiklerinde ise mübarizin cenazesinin bile Ermenileri ne kadar korkuttuğu görülmüştür. Cenaze saygısızca elleri kelepçeli bir şekilde teslim edilir. Şehadetinden sonra mübariz ibrahimov’a Azerbaycan cumhurbaşkanı tarafından azerbaycanın ulusal kahramanı ünvanı verilir. Ve ibrahimov baküde bulunan şehitler mezarlığına defnedilir. Cenaze törenine katılan binlerce kişi tek bir ağızdan haykırır.
  “Hepimiz MÜBARİZİZ”

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 105 gösterim
 • Twitter: 36 gösterim

 • Toplam Viral: 754 gösterim
 • Toplam Seed: 1.418 gösterim
 • Toplam Direkt: 6.501 gösterim
 • Viral Puan: 6,12