8.941 gösterim
12,50 viral puan

Dünya Spor Tarihinden Eşine Az Rastlanır 10 Fair Play Örneği

Sporun gerçekten dostluk anlamına geldiğini işte bu tür davranışları görünce anlıyoruz.
CanOlgan 26.11.2019 saat 13:02
 1. 1. Bobby Jones (1925)

  13 turnuva kazanan efsane golfçü 14. turnuvayı da kazanacakken yaptığı faulü hakemlere haber verdi ve bu ona turnuvaya mal oldu. Jones daha sonra aldığı övgüler için şöyle dedi: “Banka soymuyor diye birine teşekkür eder misiniz?”
 2. 2. Lutz Long (1936)

  Alman uzun atlamacı Lutz Long, Berlin’de yapılan oyunlarda zenci rakibi Jesse Owens karşısında galip gelmek istiyordu. Hitler’in de izlediği yarışta, Owens iki kere çizgiye basarak diskalifiye olma riskiyle karşı karşıya kaldı. Lutz, Amerikalı atlete çizginin çok daha gerisinden atlamayı tavsiye etti ve bunun sonunda Owens altın madalya kazanırken Alman Long gümüş madalya elde etti. Owens, daha sonra bu olay hakkında şöyle diyecekti: “Kazanmış olduğum bütün madalyaları, kupaları ne varsa eritin ve yeni bir mücevher yaratın. İnanın bu bile o an Long için hissetmiş olduğum 24 karatlık dostluktan daha değerli olamaz.”
 3. 3. Frank Ordenewitz (1988)

  7 mayıs 1988'de Köln - Werder Bremen maçında ceza alanı içinde topa el ile dokunduğunu itiraf etmiştir. Bu davranışı ile FİFA Fair Play Ödülü'nü kazandı.
 4. 4. Judy Guinness (1932)

  Eskrimde altın madalya kazanan ilk Britanyalı olacaktı. Hakemlere puanları yanlış hesapladıklarını, kazananın rakibi olduğunu söyleyene kadar.
 5. 5. Oliver Kahn (2001)

  UEFA Şampiyonlar Ligi, Bayern Munich – Valencia maçıydı. Oliver Kahn, penaltı vuruşunun ardından o yıl UEFA final zaferini takımına kazandırmıştı. Ama Alman kaleci bu zaferi takım arkadaşlarıyla kutlamak yerine doğruca İspanyol rakibi Santiago Canizares’e giderek ona sarıldı.
 6. 6. John Landy (1956)

  Roger Bannister’in rakibi Avustralyalı uzun mesafe koşucusu John Landy, bir mili dört dakikada koşacak duruma gelmişti ki Bannister bu rekoru 1954′te kırdı. Rekoru tekrar denemeye karar veren Landy, 1956′da şansını bir kez daha zorladı. Fakat yarış sırasında atletlerden biri (Ron Clarke) takılıp yere düşünce koşmayı sürdüren diğer atletlerin aksine Landy durdu ve geri dönerek Clarke’ı yerden kaldırarak yarışa devam etmesini sağladı. Koşmaya geri dönen Landy yarışı kazanmayı başardı. Üstelik Dünya rekorundan sadece 6 saniye farkla…
 7. 7. Alpay Özalan (1996)

  1996 Avrupa Şampiyonası'nda Hırvatistan ile oynadığımız maç unutulmaz. Maça damgasını vuran Alpay Özalan'ın Vlaovic'i yere düşürmemesi oldu.
 8. 8. Paolo Di Canio (2001)

  West Ham ile Everton arasında oynanan maçta skor 1-1 ve maçta uzatma anları oynanırken, hamle yapmak üzere kalesini terkeden Everton kalecisi Paul Gerrard sakatlık yaşayarak yere yattı. O anda topu boş kaleye gönderme şansı olan Di Canio, aksini yaptı ve topu eliyle tutarak kalecinin sakatlığını gösterdi.
 9. 9. Gary Lineker (1990)

  15 senelik profesyonel futbol kariyeri boyunca ne sarı ne de kırmızı kart görmemiştir ve bu sebeble FİFA Fair Play Ödülü'nü kazandı.
 10. 10. İsmet Karababa (1983)

  Hakemin gol olmayan bir pozisyonu gol verdiği, kararının yanlış olduğunu söyleyerek takımının küme düşmesine neden oldu. Bu adil hareketi dünyada çok konuşuldu ve o dönem dünyanın en centilmen sporcusu olarak seçildi.

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Twitter: 56 gösterim

 • Toplam Viral: 2.420 gösterim
 • Toplam Seed: 715 gösterim
 • Toplam Direkt: 5.806 gösterim
 • Viral Puan: 12,50