51.640 gösterim
36,21 viral puan

Taksim Gezi Parkı Eylemcilerinin Aslında İstediği 11 Talep

Özellikle son birkaç aydır ülke olarak kritik bir dönemden geçiyoruz.
jakumetsu 31.05.2013 saat 15:23
Bize acı veren, kafamızı karıştıran, kimi zaman da sinirlendiren bazı olaylar yaşadık. Aslında herkesin istediği aynı. Karşılıklı anlayış, hoşgörü, güven ve huzur ortamı, özgürlükler... En kısa sürede bunların sağlanması tek temennimiz. Son dönemde sıkça karşımıza çıkan bazı konu başlıkları şu şekilde:


1. TAKSİM GEZİ PARKI YIKILMASIN, YERİNE KIŞLA VEYA AVM YAPILMASIN
Kuşkusuz gündemin 1 numaralı konusu Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylar. Ağaçların kesilmesini önlemek için yapılan eylemle başlayan olaylar kısa süre içerisinde çok farklı bir seyir izlemeye başladı. Bunda eylem sırasında polisin izlediği tavır da büyük rol oynadı. Özellikle bu fotoğraf, yabancı basının da büyük dikkatini çekerek Türkiye ilgili haberlere konu oldu. Gezi Parkı sonrası yaşanan gergin ortam bir süre daha devam edeceğe benziyor. 


2. GEZİ PARKINDA VE ÜÇÜNCÜ KÖPRÜDEKİ AĞAÇ KATLİAMI ÖNLENSİN
Taksim Gezi Parkında ve Üçüncü Köprü yapılırken kesilecek ağaçlar insanların vicdanlarını sızlatıyor. 


3. ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ'NÜN İSMİ "YAVUZ SULTAN SELİM" OLMASIN
Çevreye vereceği zararın yanında şimdi de ismi konusunda tartışmalara sebep olan İstanbul'un 3. köptüsü daha uzun süre gündemi meşgul edeceğe benziyor. Köprüye verilecek "Yavuz Sultan Selim Köprüsü" ismi halk arasında çok farklı tepkilere yol açtı.


4. 22:00'DAN SONRA ALKOL SATIŞI YASAKLANMASIN. YAŞAM TARZIMIZA MÜDAHALE EDİLMESİN
Akşam 22.00'dan sonra alkol satışının yasaklanması içki içen veya içmeyen herkesin tepkisini çekti. Olayın sadece alkol almak değil özgürlüklere müdahale olarak görülmesi bu tepkilerin başlıca sebebi olarak görülüyor. 


5. ANKARA METROSU'NDAKİ AHLAK ANONSU TEKRAR YAŞANMASIN. YAŞAM TARZIMIZA MÜDAHALE EDİLMESİN
Ankara Metrosu'nda yapılan "ahlak" anonsu kısa sürede tüm Türkiye'de büyük yankı buldu. Özel hayata ve kişisel yaşama karışılması konusunda kaygıların somut hale gelmesine sebep olan anons metroda yapılan öpüşme eyleminin ve ardından yaşanan olayların da sebebi oldu.


6. KİMSE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SEBEBİ İLE CEZA ALMASIN
Ömer Hayyam'a ait bir şiiri sosyal medya ortamında paylaştığı için ceza alan ve cezası ertelenen Fazıl Say, Türkiye'de düşünce özgürlüğü konusunun yeniden gündeme gelmesine ve düşünce özgürlüğü ile ilgili kaygıların dile getirilmeye başlanmasına önayak oldu. 


7. REYHANLI VE ULUDERE AYDINLATILSIN
Onlarca vatandaşımızın hayatını kaybettiği hain saldırının yankıları unutulmuş gibi görünse de etkisi hala devam ediyor. Olayın arkasındaki failler yakalanmış olsa da hakkında çıkarılan yayın yasağı sebebiyle gelişmelerden habersiz olmak akıllardaki soru işaretlerinin giderilmesine engel oluyor.


8. BİBER GAZI ZULMÜ DURDURULSUN. BİBER GAZINA MİLYON DOLARLAR ÖDENMESİN

Biber gazı Türk insanına sıkılmak üzere yurt dışından ithal edilen pahalı ve sağlığa zararlı bir gaz. Türk polisi biber gazı ile eylemcilerin sağlığı ile oynuyor. Bir eylemde biber gazı sıkıldığında oradan geçmekte olan çocuk, yaşlı, kalp hastası bir çok insan zarar görüyor. Ölümlere sebep olabiliyor.


9. AKP HALKI DİNLESİN. HALKIN YAŞAM TARZINA SAYGI DUYSUN.

AKP ülkeye ekonomik katkıları ile faydalar sağlasa da halkın yaşam tarzına kolaylaştırıcı işler yapmaması toplumun sinirlerini gerdi ve en son gezi parkında bu olaylar tepe noktasına vardı ve halk isyan etti. AKP halkın yaşam tarzına saygı duysun.


10. MUHALEFET ŞOV DEĞİL YOL GÖSTERİCİ MUHALEFET YAPSIN


Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli muhalefetlerini tamamen şova yönelik yapmaktadırlar. Bunlar da kendilerine çeki düzen versinler ve kendilerini ve partilerini halka faydalı işler yapacak şekilde şekillendirsinler.


12. DEVLET KURUMLARINDAN T.C. İBARESİ KALDIRILMASIN

Devlet kurumlarından T.C. kısaltmasının çıkarılması AKP iktidarının Türkiye Cumhuriyeti'ni mi kaldırmaya çalışıyor tartışmalarına sebep oldu. Devlet kurumlarından T.C. ibarelerinin çıkarılması istenmiyor.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 15.758 gösterim
 • Twitter: 1.954 gösterim
 • Uludağ Sözlük: 80 gösterim
 • İnci Sözlük: 1.236 gösterim
 • Ekşi Sözlük: 4.496 gösterim
 • Sözlükspot: 1.239 gösterim

 • Toplam Viral: 26.450 gösterim
 • Toplam Seed: 1.426 gösterim
 • Toplam Direkt: 23.764 gösterim
 • Viral Puan: 36,21