3.758 gösterim
55,26 viral puan

İşçiler eyleme başladı!

Manisa OSB’de faaliyette bulunan fermuar ve pres döküm fabrikasında işveren ve sendika arasında yaklaşık 4 aydır süren toplu sözleşme görüşmeleri çıkmaza girmesinin ardından sendika üyeleri fabrika önünde eyleme başladı. !
HaberSelf 04.11.2014 saat 19:22
 1. Manisa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyette bulunan Ruba Fermuar ve Pres Döküm Fabrikasında yetkili sendika olan DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası arasında yaklaşık 4 aydır devam eden toplu sözleşme görüşmelerinin çıkmaza girmesinin ardından fabrika önünde sendikaya bağlı işçiler tarafından eylem yapıldı. Seslerini işverene duyurmaya çalışan işçilere sendikanın diğer fabrikalarda çalışan üyeleri de destek oldu. Yaklaşık 500 işçinin katıldığı eylemde işveren tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

  DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek yaptıkları eylemle ilgili olarak, “Biz Birleşik Metal İş sendikası olarak yaklaşık 4 aydan beri Ruba Fermuar ve Pres Döküm Fabrikasında toplu sözleşme yapmak için bir mücadele içerisindeyiz. İşveren bugüne kadarki davranış ve tutumlarıyla birlikte ortaya koymuş olduğu yaklaşım bizi bir toplu sözleşme imzalama noktasına getirmedi. Aynı zamanda vermiş olduğu esnek çalışma teklifi, fazla mesailerin artırılmayışı, içerideki yıllık izinleri artırmayışı ve ücretlerdeki son derece düşük teklifi ile mevcut ikramiyeyi artırmayışı işçiler tarafından da sendikamız tarafından da toplu sözleşmenin imzalanamaz noktaya geldiğini ortaya koydu. Bizlerde bunları işyeri yönetimine ilettik. Şuanda da toplu sözleşmemizin yürüyüşü itibariyle geldiği nokta uyuşmazlıkla sonuçlandı” ifadelerini kullandı.
  Geçen bu süre içerisinde özellikle son bir aydan buyana işverenin çeşitli yöntemlerle işçileri bezdirmeye çalıştığını öne süren Çeltek, şunları söyledi:

  “Amacımız bu işletmede toplu sözleşme yapmak. Bize kölelik mevzuatlarını gerektirecek esnek çalışma modelleri ile düşük ücret yaklaşımlarıyla gelmemelerini istiyoruz. Sendikanın teklifi çerçevesinde bu toplu sözleşmeyi bağlamalarını istiyoruz. Ortaya çıkan şuandaki nokta bu fabrikayı batıracak bir nokta değil. Şuanda yasal toplu sözleşmenin işleyişi gereği uyuşmazlıkta da bir anlaşma olmadığı takdirde burada bir grev kararı alınacak. Ondan sonrada grev uygulama süreci başlayacak. Bu süreçte bir gelişme olursa bunu paylaşacağız.”
  Fabrika önünde çalan müzik eşliğinde yaklaşık 2 saat eylem yapan işçiler çeşitli sloganlar attılar. Eylem olaysız bir şekilde sona erdi. 

  SADIK CANGEL

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 10 gösterim
 • Toplam Seed: 68 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.680 gösterim
 • Viral Puan: 55,26