7.712 gösterim
10,48 viral puan

Marvel’ın Fütürsuzca DC’den Kopyaladığı 8 Karakter

Geçenlerde söylemiştik, Amerikan çizgi roman dünyasının iki ağa babası, birbirinden “esinlenmeyi” çok seviyorlar. Eğri oturup doğru konuşalım, bunu Marvel on kere yapıyorsa, DC de on kere yapıyor. İki firma da, kurulduklarından beri, diğerinin başarılı olmuş karakterlerini, hikayelerini ve projelerin birbirlerinden aparıyorlar. Belki de bu kadar uzun süredir rekabet içerisinde olmaları ve bu kadar uzun süredir ayakta kalabilmiş olmalarının sebebi budur. Ama bugün dahi görüyoruz ki, DC New 52 yapınca, Marvel Marvel NOW yapıyor; Marvel sinematik evren yaratıp Avengers’ı çekince, DC yeni filminin ismini Dawn of Justice koyuyor.
zekakupu 02.09.2015 saat 16:42
 1. 1.

  Doom Patrol (Haziran 63) – X-Men (Eylül 63)
  Listeye en ilginç kopyalamayla başlıyoruz. Şimdilerde Doom Patrol’un esamesi okunmuyor, fakat ondan birkaç ay sonra hayatına başlamış X-Men, dünyanın en popüler çizgi roman başlıklarından biri. Fakat insanın benzerlikleri görünce gerçekten de dudağı uçukluyor. İkisinde de doğuştan sahip olduğu güçleri yüzünden dünya tarafından dışlanan ve yargılanan bir süperinsan ekibi, tekerlekli sandalyeye mahkum bir dahi tarafından yönetiliyor ve suçla savaşıyor. Ve ikisinin de ana düşmanları arasında “Brotherhood of Evil” adında bir organizasyon var. Evet.
 2. 2.

  Darkseid (70) – Thanos (73)
  Tamam, bazı karakterlerin güçlerinden etkilenip, “vay arkadaş, biz de yapalım bir tane!” diyebilirsiniz. Ya da belki hikayelerini, orijin öykülerini alıp kendi evreninize yerleştirmek istersiniz. En olmadı tipini de beğenip kendinize aparabilirsiniz. Yahu ey dost Marvel üçünü birden böylesine kopyalamak nedir? İki inanılmaz güçlü, inanılmaz zeki uzaylılar kişilik olarak da o kadar benziyorlar ki Thanos’u yaratan Jim Starlin’e editorü, aslen Thanos’un tip olarak Darkseid’a benzemiyor olmasına rağmen, “Madem çaktın, tam çak, tipini de benzetelim!” diyerek meseleye mührü koymaya karar vermiş zaten.
 3. 3.

  Justice League (60) – Avengers (63)
  Süper kahramanlarımızı toplayıp, tek birinin yenemediği düşmanlarla kapıştırıyoruz fikri, şimdilerde size çakılamayacak kadar bariz bir fikir gibi gelebilir. Fakat 1960’da Justice League bunu yaptığında, daha öncesinde böyle bir şey hiç duyulmamıştı. Zaten sonraları doğrulanmış da bir gerçektir bu, Marvel ofisinde Justice League’in başarısından sonra ekibin toplanıp, “Beyler bize de bir tane yapın bundan” dendiği. Hayatın ironisi de şimdi aynı diyalogun, DC’nin sinema ofisinde yaşanıyor olması tabii.
 4. 4.

  The Flash (40) – Quicksilver (64)
  Süper kahramanların güçleri birbirleriyle ortak olabilir elbette. Süpermen de gözünden ışın fırlatır, Cyclops da. Batman de parasıyla kahramanlık yapar, Iron Man de. Evet ama, bir güç o evrende tekil olarak sadece bir karakterde varsa, o karakterin de tüm olayı o güçse; artık ona alametifarika denir. Hele ki üzerinden 24 yıl geçtikten sonra, “Bu arada bizde de süper hızlı bir karakter var, bunun da tek olayı bu, ama bizimki kırmızı değil buz mavisi” derseniz, birileri size “Abi Flash’ın buz mavisini yapmışsınız işte” diyebilir. Der.
 5. 5.

  Deathstroke (80) – Deadpool (91)
  Buna zaten söyleyecek tek bir kelime yok. Marvel ofisinde yeni bir süperinsan yaratma çabaları sürerken, ortaya çıkan şey DC’nin paralı askeri ve Batman kötüsü Deathstroke’a öylesine benzer ki, Marvel “e ne yapalım artık” deyip, karakteri düpedüz bir parodi hâline çevirir. Deathstroke’un adı Slade Wilson’dır, Deadpool’un adı da Wade Wilson olur. Maşallah. Bu arada fark ettiniz mi bilmiyorum ama, genelde tema “Marvel DC’yi çakar, Marvel DC’den daha başarılı olur” şeklinde bu listede. Biraz kanunlar böyle işliyor sanırsam kreatif meselelerde. İnanmayan Steve Jobs’un hayatını okuyabilir.
 6. 6.

  Dr. Fate (40) – Dr. Strange (63)
  Marvel’ın yine arlanmadığı anlardan biri. Bir noktadan sonra, biz öyle tahmin ediyoruz ki iki firma birbirinden çaktığı karakterlerle öyle bir külliyat yaratmış ki, ne Marvel ne de DC herhangi bir “aşırma” davasından korkmaz hâle gelmişler. Çünkü biri dava açsa, ötekinin karşı dava açacağı yirmi milyar şey var. Ama yine de insan biraz soluklanır yahu? Sen de evrenine kadim, gizemli bir gücün elçisi olacak bir büyücü kazandırmak isteyebilirsin. Fakat adını “Doktor” kelimesiyle başlatmak zorunda mıydın? Bari isimler bu kadar benzemeseydi…
 7. 7.

  Plastic Man (41) – Mr. Fantastic (61)
  Plastic Man, hiçbir zaman DC evreninin popüler karakterlerinden biri olamadı. Fakat direkt olarak, kendi alametifarikası olan esnekliğe sahip olan Mr. Fantastic’in iki kere filmi çekildi, defalarca animasyon yapımlara aktarıldı ve karakter Marvel evreninin içinde de kilit figürlerden biri olmayı sürdürüyor. Plastic Man’in son yıllarda evren içerisindeki en parlak anı ise, kendisine karşı bir sevgisi olan Grant Morrison sayesinde oldu, sonradan yitti gitti yine. Halbuki Plastic-Fantastic ikilisi, en ağır çakışlardan biri yani…
 8. 8.

  Green Lantern Corps (59) – Nova Corps (76)
  Bunu listenin sonuna koyarken, aslında bir art niyetimiz yoktu. Listeyi kafamıza estiği gibi yaptık, bir sıralamaya bağlı kalmadık anlayacağınız. Ama yine de, denk gelmesi çok iyi oldu, zira bu herhalde tüm listenin en ayıbı. Ya arkadaş, bu ne? Resmen ofisinizde oturup, Green Lantern okurken, “Benim de Green Lantern’ım olucak!” demişsiniz arkadaş yahu. Çok, çok eski; tüm uzaya polislik yapan, çok güçlü bir galaktik polis örgütü kurmak nedir. O kadar spesifik bir fikir ki bu insan hakikaten inanamıyor. Bir de adında “Corps” yazmışlar bak. Vay arkadaş…
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 7 gösterim
 • Twitter: 3 gösterim

 • Toplam Viral: 92 gösterim
 • Toplam Seed: 736 gösterim
 • Toplam Direkt: 6.884 gösterim
 • Viral Puan: 10,48