2.709 gösterim
2,79 viral puan

Uzmanlar Tavsiye Ediyor: Çıplak Yatmak Sağlığa Yararlı

Kaliteli bir uykuyu bir çok konuya bağlayabiliriz. Çorapla yatarsan efsane uyuyorsun gibi şehir efsanelerini bir kenara bırakınca uzmanlar çıplak uyumanın faydalarını sıraladı.İngilizlerin 3'te 1'i çıplak uyurken, Türkiye'de böyle bir istatistiğin bulunmadığı biliniyor.
HaberSelf 10.05.2019 saat 15:33
 1. Melatonin hormonu, iyi uyumanızla doğrudan alakalıdır. Çıplak uyuduğunuzda vücudunuz melatonin salgılar. E dolayısıyla hormonlarınız dengelenir ve derin bir uyku çekmenize yardımcı olur.
 2. Stresli biriyseniz çıplak uyumak tam size göre. Hava sıcak olduğunda stres hormonu olan kortizol salgılanır. Çıplak uyumak ise kortizol salgılanmasını azaltır. Çıplak uyuyun ve güne stressiz başlayın.
 3. Kendinizi iyi hissetmenize yarar sağlayan çıplak uyumak aynı zamanda uyuyamama hastalığının da önüne geçiyor.Avustralya'da yapılan bir araştırmaya göre sağlıklı bir şekilde uykuya dalmada vücut ısısının düşmesi çok önemli rol oynuyor. Kalın pijamalar ve çoraplar vücudun uyku öncesi kendisini soğutmasını engelliyor. Yani çıplak yatmak, insomnia (uyuyamama) hastalığına çözüm olabilir.
 4. Çıplak yatmanın zayıflamanıza yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? ABD'de yapılan bir araştırmada, soğuk bir odada uyuyan erkeklerin daha çok kalori yaktığı ve insülin hassasiyetinin daha gelişmiş olduğu görüldü. Geceleri vücudu doğal yollardan soğutmak, kortizol hormonunu da düşürüyor. Bu da iştahı abur cubura değil sağlıklı gıdalara yönelecek şekilde düzenliyor.
 5. Yine bazı araştırmalar, uyurken özellikle ayak, koltuk altı ve genital bölgelerin havalandırılmasının, ayak mantarı ve pişiği engellemede etkili olduğunu gösteriyor.
 6. Biliyoruz yok artık diyeceksiniz ama, çıplak yatmak yaşlanmayı engelliyor.ABD kaynaklı bir araştırmaya göre uyku büyüme ve melatonin hormonlarının salgılanmasında kritik önemde. Bunlar en etkili anti-aging hormonları. Çıplak uyumanın uyku kalitesini artırdığı göz önüne alındığında, yaşlanmaya karşı etkisi de ortaya çıkıyor.
 7. Çıplak vücuduyla barışık olmanın insanda özgüveni artırdığına dair teoriler var. Özgüven insanın toplumla ilişkilerini de etkiliyor. Central Florida Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, nüdizm yanlısı öğrencilerde önyargıların daha az olduğu, bu kişilerin örneğin azınlıklara daha hoşgörülü davrandığı saptandı.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 18 gösterim
 • Twitter: 42 gösterim

 • Toplam Viral: 79 gösterim
 • Toplam Seed: 972 gösterim
 • Toplam Direkt: 1.658 gösterim
 • Viral Puan: 2,79